Jesteśmy dystrybutorem produktu. Dostajemy od producenta towar w ramach sprzedaży premiowej (część odpłatnie, część gratis). Niestety promocja nie jest zbyt atrakcyjna i żeby zachęcić klientów do zakupu, chcemy stworzyć nowa promocję - przy zakupie dwóch zestawów promocyjnych dodawalibyśmy inny zestaw promocyjny gratis.
Jak to technicznie rozwiązać?
Czy należy stworzyć nowy regulamin sprzedaży premiowej?
Czy jeżeli na fakturze będą widoczne tylko zestawy promocyjne, a zestaw dodawany gratis będzie tylko na WZ, to takie udokumentowanie transakcji będzie można uznać za poprawne?
Czy u producenta pojawia się w związku z tym jakieś zagrożenie podatkowe?

Rabaty towarowe mogą być uznane jako opust w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., i nie stanowią wtedy odrębnej transakcji do opodatkowania jako nieodpłatne świadczenie.

Z pytania wynika, że zamierzają Państwo skorzystać z tzw. rabatu towarowego. W związku z tym, że z dniem 1 kwietnia 2011 r. zmieniono przepisy dotyczące nieodpłatnego przekazania towarów, stosując przedstawioną przez Państwa konstrukcję może pojawić się problem związany z opodatkowaniem gratisowego zestawu promocyjnego.
Aby tego uniknąć, wydaje się, że lepszym rozwiązaniem będzie potraktowanie tej czynności jako opustu w rozumieniu art. 29 ust. 4 u.p.t.u., zgodnie z którym podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.
Zakładając przykładowo, że produkt kosztuje 15 zł, w regulaminie sprzedaży premiowej można napisać, iż w przypadku zakupu 2 produktów ich cena zmniejsza się o 1/3 (10 zł 10 zł). Nabywca jednocześnie otrzymywałby trzeci egzemplarz produktu (również o wartości 10 zł). W konsekwencji spowodowałoby to taką samą podstawę opodatkowania (30 zł) w stosunku do całości świadczenia.
W takim przypadku dostawa odbywałaby się bowiem w ramach jednego stosunku prawnego i nie wystąpiłoby dodatkowe, nieodpłatne, wydanie towaru podlegające osobnemu opodatkowaniu (zob. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 listopada 2010 r., IPPP2/443-648/10-2/IG). Zgodnie bowiem z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Tolsma (C-16/93), towary wydawane są za wynagrodzeniem, jeśli istnieje stosunek prawny wiążący się z wzajemnym świadczeniem: towar w zamian za wynagrodzenie. Jeśli więc towary wydawane są w zamian za wynagrodzenie w ramach jednego stosunku prawnego, nie występuje dodatkowe nieodpłatne wydanie towaru podlegające opodatkowaniu.
Z powyższego wynika, że na fakturze powinno się wykazać również przekazanie gratisowego produktu, gdyż w wyżej podanym przykładzie całość świadczenia objęta jest rabatem (opustem).

Mariusz Jabłoński