Odpowiedź:
Zeznanie roczne oraz oświadczenie w zakresie cen transferowych będą odrębnymi oświadczeniami wiedzy. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby te odrębne oświadczenia pomieścić w jednym druku (dokumencie), tj. zapewne na druku, który będzie zawierał przede wszystkim zeznanie roczne. Nie można tego przesądzić, jednakże „obstawiam”, że tak zapewne będzie – to znaczy na jednym druku będzie zarówno zeznanie roczne, jak i oświadczenie, o którym mowa.
Jeśli oświadczenie, o którym mowa, byłoby składane łącznie z zeznaniem, to wówczas konsekwencją powyższego byłoby to, że oświadczenie to powinno być złożone w formie elektronicznej (nie byłoby papierowej formy).
Przepisy stanowią o tym, że oświadczenie jest składane przez podatnika. Można wnioskować w związku z tym, że powinno być podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji podatnika.
Z przepisów przejściowych wynika, że przepis m.in. art. 27 ust. 5 u.p.d.o.p. stosuje się od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2016 r. Tak więc do zeznania rocznego za 2016 r. nie należy jeszcze dołączać sprawozdania, o którym mowa.
Uzasadnienie:
Istotnie, od dnia 1 stycznia 2017 r. zmienią się istotnie przepisy dotyczące cen transferowych, w tym szczególnej dokumentacji podatkowej dotyczącej tych kwestii.
Zgodnie z nowym – mającym obowiązywać od powyższej daty – przepisem art. 9 ust. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., podatnicy, na których będzie ciążył obowiązek sporządzania szczególnej dokumentacji podatkowej, będą obowiązani składać urzędom skarbowym oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej, do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. W przypadku podatników zagranicznych zobowiązanych do sporządzenia dokumentacji w związku z transakcjami z ich zakładem (położonym w Polsce), oświadczenie może podpisać osoba upoważniona do reprezentowania zagranicznego zakładu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pytacie Państwo o to, czy oświadczenie to będzie załącznikiem do zeznania rocznego, czy będzie odrębnym dokumentem. Nie wiadomo tego na ten moment. To znaczy zeznanie oraz oświadczenia będą odrębnymi oświadczeniami wiedzy. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby te odrębne oświadczenia pomieścić w jednym druku (dokumencie), tj. zapewne na druku, który będzie zawierał przede wszystkim zeznanie roczne. Nie można tego przesądzić, jednakże „obstawiam”, że tak zapewne będzie – to znaczy na jednym druku będzie zarówno zeznanie roczne, jak i oświadczenie, o którym mowa.
Jeśli oświadczenie, o którym mowa, byłoby składane łącznie z zeznaniem, to wówczas konsekwencją powyższego byłoby to, że oświadczenie to powinno być złożone w formie elektronicznej (nie byłoby papierowej formy).
Przepisy stanowią o tym, że oświadczenie jest składane przez podatnika. Można wnioskować w związku z tym, że powinno być podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji podatnika. Dyskusyjne (zapewne) będzie to, czy będzie można je podpisać przez pełnomocnika. Formalnie rzecz biorąc oświadczenie to (nawet jeśli będzie zawarte na jednym druku łącznie z zeznaniem rocznym) nie jest to bowiem deklaracja podatkowa. W związku z tym na podstawie upoważnienia do podpisywania deklaracji podatkowych podpisać takiej deklaracji nie można. A może to sprawiać problemy praktyczne.
Podkreślić przy tym należy, że powyższe dywagacje na razie mają charakter „palcem po wodzie pisanych”. Nie ma bowiem jeszcze stosownych przepisów wykonawczych (wzorów zeznań rocznych).
Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2017 r. przepis art. 27 ust. 5 u.p.d.o.p. będzie stanowił, że podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej, jeżeli ich przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10.000.000 euro, będą dołączać do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi, lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Dla celów odpowiedzi na pytanie – czy dołączyć sprawozdanie już do zeznania za 2016 r., czy dopiero począwszy od lat następnych – należy odwołać się do przepisów przejściowych zawartych w ustawie nowelizującej, tj. w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1932).
Z art. 10 ustawy nowelizującej wynika, że przepis m.in. art. 27 ust. 5 u.p.d.o.p. stosuje się od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2016 r. Tak więc do zeznania rocznego za 2016 r. nie należy jeszcze dołączać sprawozdania, o którym mowa.
Adam Bartosiewicz
Ta odpowiedź eksperta pochodzi z Vademecum Głównego Księgowego. Zdobądź dostęp do profesjonalnej bazy informacji, dzięki której błyskawicznie uzyskasz odpowiedź na pytania z zakresu podatków oraz rachunkowości finansowej. Zamów dostęp testowy >>