Podatnik prowadzący działalność zakupił w ramach leasingu operacyjnego samochód osobowy. Przed zakończeniem okresu leasingowego nastąpiła cesja tego samochodu na inny podmiot, ponieważ podatnik zakupił inny samochód. Wszystkie raty leasingowe oraz opłata leasingowa poszły w koszty w tej działalności.
Czy takie "zerwanie" leasingu rodzi skutki w podatku dochodowym?
Czy urząd skarbowy taką operacją może uznać za robienie następnych kosztów w działalności?

Cesje umów leasingu, w tym umów leasingu operacyjnego, nie wywołują szczególnych skutków na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności cesje takie nie powodują, że zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z leasingiem (raty i inne opłaty leasingowe) przestają być kosztami uzyskania przychodów.

Większość firmy leasingowych dopuszcza możliwość przenoszenia przez leasingobiorców praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu na inny podmiot, a więc na dokonywanie cesji umów leasingu. Cesje takie dopuszczalne są również z podatkowego punktu widzenia, w szczególności z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
Cesje umów leasingu, w tym umów leasingu operacyjnego, nie wywołują szczególnych skutków na gruncie przepisów u.p.d.o.f. W szczególności cesje takie nie powodują, że zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z leasingiem (raty i inne opłaty leasingowe) przestają być kosztami uzyskania przychodów. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 stycznia 2009 r., IBPB1/415-809/08/BK, czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 września 2009 r., ITPB1/415-563/09/DP. W obu wskazanych interpretacjach czytamy, że "cesja umowy leasingu na osobę trzecią nie spowoduje konieczności dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów, w związku z poniesieniem (do momentu scedowania praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu) wydatków tytułem rat leasingowych".
W konsekwencji, dokonanie cesji umowy leasingu nie wywoła w przedstawionej sytuacji (poza powstaniem przychodu z tytułu dokonania cesji, jeżeli cesja została dokonana za wynagrodzeniem) nie wywoła niekorzystnych dla podatnika konsekwencji podatkowych. W szczególności działaniem takim nie naraża się on na zarzut sztucznego generowania kosztów uzyskania przychodów (dokonanie cesji umów leasingu jest praktyką powszechną, nie spotkałem się z kwestionowaniem zasadności takich działań).