Spółka polska kupiła w 2010 r. od jednego z kontrahentów określoną ilość farby i w zamian za to dostawca, firma włoska, przekazał jej za symboliczne 20 euro urządzenie (wartość na fakturze wynosi 2000 euro, jest także informacja, że włoski dostawca na to urządzenie udziela 99% rabatu). Na fakturze jest również notatka "NON.IMP.ART.41".
Czy na taką transakcję należy wystawić fakturę wewnętrzną?
Od jakiej kwoty naliczyć VAT należny i odliczyć naliczony?

Tak, taką transakcję należy udokumentować wewnętrzną fakturą VAT.
VAT należny należy tu naliczyć od równowartości kwoty 20 euro.
Nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarem, który w wyniku dokonanej dostawy jest wysyłany na terytorium innego państwa członkowskiego innego niż kraj rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, gdzie nabywcą i odpowiednio dostawcą są podatnicy VAT, określane jest mianem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) (art. 9 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Przesłanki wymienione w powyższym przepisie zostały w analizowanym przypadku spełnione, a zatem niewątpliwie nabywca towarów powinien potraktować wskazaną w pytaniu czynność jako WNT i udokumentować ją wewnętrzną fakturą VAT (art. 106 ust. 7 u.p.t.u.).
Jak wynika z art. 31 ust. 1 u.p.t.u. podstawą opodatkowania WNT jest kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić. Z treści art. 31 ust. 3 u.p.t.u. wynika natomiast, iż do ustalenia podstawy opodatkowania w WNT stosuje się odpowiednio przepis art. 29 ust. 4 u.p.t.u. Przepis ten (tj. art. 29 ust. 4 u.p.t.u.) stanowi z kolei, że podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych (m.in.) rabatów.
Analizując treść pytania dochodzę do przekonania, że udzielony przez firmę włoską rabat na zakup maszyny był należycie udokumentowany i prawnie dopuszczalny. W tej więc sytuacji, podstawą opodatkowania WNT będzie kwota, jaką nabywca zobowiązany jest zapłacić, tj. należność po uwzględnieniu rabatu – czyli równowartość 20 euro.
Podatek należny od WNT, wynikający z wewnętrznej faktury VAT stanowi jednocześnie podatek VAT naliczony (art. 86 ust. 2 pkt 4 u.p.t.u.). O ile więc tylko nabyta w ramach WNT maszyna służyć będzie czynnościom opodatkowanym VAT, cały VAT należny wynikający z faktury wewnętrznej będzie mógł być odliczony od należnego podatku VAT.