Spółka rozpoczęła działalność w zakresie importu alkoholu. Kupiła i wyeksportowała do producenta alkoholu znaki akcyzy. Alkohol został zaimportowany do kraju i odprawiony w porcie w Gdyni. Spółka uiściła należności celne (cło, VAT, akcyza). Spółka rozpoczęła sprzedaż zaimportowanego towaru.
Jakie obowiązki ciążą na spółce z tytułu rozliczenia podatku akcyzowego?
W związku z tym, że akcyza ma charakter podatku jednofazowego, prawidłowe rozliczenie się z podatku akcyzowego przy imporcie wyrobów akcyzowych powoduje, że później nie powstaje już obowiązek podatkowy w akcyzie w związku ze sprzedażą tych wyrobów.
Podatnik dokonujący importu wyrobów akcyzowych, które podlegają oznaczeniu znakami akcyzy, ma pewne obowiązki dokumentacyjne i sprawozdawcze.
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.) - dalej u.p.a., import to przywóz wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.
Import wyrobów akcyzowych jest przedmiotem opodatkowania akcyzą (art. 8 ust. 1 pkt 3 u.p.a.).
Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 6 u.p.a. jeśli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności opodatkowanych (w tym importu), to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Przepis powyższy wyraża zasadę tzw. jednofazowości akcyzy.
Jeśli zatem podatek akcyzowy z tytułu importu wyrobów alkoholowych został prawidłowo rozliczony, to późniejsza sprzedaż tych wyrobów nie podlega już akcyzie. Podatnik dokonujący importu towarów (wyrobów akcyzowych) nie ma także obowiązku składania deklaracji na podatek akcyzowy (zob. art. 21 ust. 3 pkt 4 u.p.a.).
Przypomnieć w tym miejscu należy, że w przypadku importu wyrobów akcyzowych obowiązują specjalne reguły rozliczania podatku akcyzowego. Zgodnie z przepisami art. 27 u.p.a. w przypadku importu (gdy nie ma zastosowania procedura zawieszenia poboru akcyzy lub zwolnienie ze względu na przeznaczenie) podatnik jest obowiązany do obliczenia i wykazania kwoty akcyzy w zgłoszeniu celnym, z uwzględnieniem obowiązujących stawek akcyzy. Kwotę akcyzy przypadającą do zapłaty z tytułu importu wyrobów akcyzowych obniża się o wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, objęte zgłoszeniem celnym. W myśl art. 27 ust. 4-6 u.p.a. organ podatkowy (naczelnik urzędu celnego) może z urzędu albo na wniosek podatnika wydać decyzję weryfikacyjną (określającą inną wysokość akcyzy). Akcyza od importu jest płacona łącznie z należnościami celnymi.

W związku z importem wyrobów akcyzowych, jeśli wyroby te zostały uprzednio oznaczone znakami akcyzy, na podatniku ciążą pewne obowiązki. Zgodnie z przepisami art. 131 u.p.a. podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (w tym importer) jest obowiązany prowadzić ewidencję znaków akcyzy. Ewidencja może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej, po uprzednim pisemnym poinformowaniu właściwego naczelnika urzędu celnego o formie jej prowadzenia. Ewidencja powinna zawierać w szczególności informacje o liczbie znaków akcyzy wydanych, wykorzystanych do naniesienia, uszkodzonych, zniszczonych, utraconych oraz zwróconych. Ewidencja ta powinna być przechowywana do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została sporządzona.
Ponadto importer wyrobów akcyzowych – zgodnie z art. 132 u.p.a. - jest obowiązany uzyskać od podmiotu mającego siedzibę poza terytorium kraju rozliczenie z przekazanych mu znaków akcyzy. Rozliczenie powinno zawierać w szczególności informacje o rodzaju i liczbie znaków akcyzy przekazanych w celu naniesienia na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub wyroby akcyzowe, wykorzystanych do naniesienia, uszkodzonych, zniszczonych, utraconych oraz niewykorzystanych.
Szczegółowe regulacje dotyczące tego rozliczenia zawarte są w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 32, poz. 250) - dalej r.o.z.a. Zgodnie z § 12 importer jest obowiązany uzyskać od podmiotu zagranicznego dokument rozliczeniowy z przekazanych mu banderol, z uwzględnieniem rodzaju, serii, roku wytworzenia, numeru ewidencyjnego i liczby banderol przekazanych w celu naniesienia na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, wykorzystanych do naniesienia, uszkodzonych, zniszczonych, utraconych lub niewykorzystanych, niezwłocznie po otrzymaniu wyrobów, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia wydania banderol podmiotowi zagranicznemu mającemu siedzibę poza terytorium kraju. Dokument ten stanowi podstawę dokonania odpowiednich wpisów do ewidencji.