Pytanie

Podatnik prowadzi warsztat samochodowy i w ramach tej działalności nabywa od osób fizycznych na podstawie umów cywilnoprawnych samochody osobowe, które wymagają remontu. Zakupuje do nich części w hurtowniach samochodowych po czym odsprzedaje z zyskiem.
Czy podatnik do tej sprzedaży jest zobowiązany zastosować procedurę marży czy też może wystawić fakturę ze stawką "ZW" (przy zakupie nie odliczył VAT), a może w związku z nakładami na pojazd powinien opodatkować tą sprzedaż stawką podstawową?

Odpowiedź

Podatnik może opodatkować sprzedaż samochodów według procedury marży lub według stawki podstawowej (23 proc.). Aby skorzystać ze zwolnienia musiałby samemu używać auta przez co najmniej pół roku.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., zwalnia się od podatku VAT dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się przy tym ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Tym samym co do zasady zwolnienie nie znajdzie zastosowania, a na dodatek ma być ono skreślone z końcem roku 2013.

Z kolei w myśl art. 120 ust. 4 u.p.t.u. w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Przez towary używane rozumie się w tym wypadku ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie lub antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).

Procedura marży może być zastosowana do dostawy towarów używanych (np. samochodów), które podatnik nabył od:
1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
2) podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 u.p.t.u.;
3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana według procedury marży;
4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 u.p.t.u.;
5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających procedurze marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W przypadku procedury marży podatnik nie będzie mógł odliczać VAT naliczonego od nakładów na samochody.
Podatnik może także stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw samochodów. W takim przypadku będzie mógł odliczyć VAT naliczony.