Pytanie

Planujemy wypłatę dywidendy udziałowcowi (osobie fizycznej), który przedstawił australijski certyfikat rezydencji.
W jakiej wysokości należy potrącić w takim przypadku podatek dochodowy? Czy w tym przypadku istnieją jakieś dodatkowe obostrzenia jeśli chodzi o udokumentowanie takiej wypłaty? Czy koniczne jest dodatkowe oświadczenie udziałowca tak jak w przypadku osoby prawnej? W jakich terminach i jakie deklaracje/informacje należy wysłać do Urzędu Skarbowego, udziałowca i innych instytucji?

Odpowiedź

Dywidenda będzie podlegała opodatkowaniu u źródła (w Polsce) zryczałtowanym 15 proc. podatkiem dochodowym.

Uzasadnienie

Osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Australii ma w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że – zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., podlega ona obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dywidendy są osiągane w tym państwie, na terytorium którego siedzibę ma spółka wypłacająca dywidendę. Jeśli więc dywidendę wypłaca polska spółka, to przychody z dywidendy są osiągane w Polsce.

W odniesieniu do opodatkowania dywidend uzyskiwanych w Polsce przez zagraniczne osoby fizyczne (mające w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy) przepisy u.p.d.o.f. nie przewidują żadnych szczególnych zasad. Dywidendy te, zgodnie z przepisami u.p.d.o.f. podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach, jak dywidendy uzyskiwane przez polskich podatników.
Jeśli jednak odbiorcą dywidendy jest podatnik z innego państwa, to wówczas zastosowanie znajdują także odpowiednie regulacje zawarte w przepisach stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zgodnie więc z przepisem art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. od uzyskanych z tytułu dywidend dochodów (przychodów) pobiera się 19 proc. zryczałtowany podatek dochodowy.

Jak już wskazywano – w przypadku osoby z Australii tę regulację należy stosować z uwzględnieniem umowy między Rzecząpospolitą Polską a Australią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Canberze dnia 7 maja 1991 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 41, poz. 177 z późn. zm.) - dalej Umowa.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 i 2 Umowy dywidendy, które płaci spółka mająca dla celów podatkowych siedzibę w Umawiającym się Państwie (tu: w Polsce) osobie, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: w Australii) i która jest uprawniona do ich otrzymywania, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (tu: w Australii). Dywidendy te mogą być opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę dla celów podatkowych (tu: w Polsce) i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa (tj. zgodnie z przepisami polskimi), lecz wymierzony tak podatek nie może przekroczyć 15% kwoty dywidend brutto.

Z powyższych regulacji wynika zatem, że dywidendy wypłacane Australijczykowi są opodatkowane 15 proc. podatkiem dochodowym.
Dla zastosowania tej obniżonej stawki podatku spółka polska powinna mieć certyfikat rezydencji australijskiego udziałowca (zob. art. 30a ust. 2 u.p.d.o.f. ).
Powinniście Państwo pobrać zryczałtowany podatek przy wypłacie dywidendy (art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. ). Podatek powinien zostać odprowadzony do właściwego dla Was (spółki) urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym wypłacono dywidendę.

Dywidenda powinna być ujawniona w rocznej deklaracji PIT-8AR (składanej do końca stycznia). Z kolei dla australijskiego udziałowca należy przygotować – na jego żądanie, bądź w terminie do końca lutego informację IFT o wypłaconych dywidendach.
Powinna być ona także przedstawiona do właściwego urzędu skarbowego. W tym przypadku (osoby zagranicznej) będzie to ten urząd, który w Waszym województwie jest właściwy dla osób zagranicznych.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Przywołane akty prawne

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)