Odpowiedź:

Fakt, że przedmiotowy samochód był wykorzystywany w działalności gospodarczej powoduje, że przychody ze sprzedaży przedmiotowego wraku zasadniczo stanowią przychody z działalności gospodarczej, również jeśli samochód ten zostanie wycofany wcześniej ze środków trwałych.

Skoro samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, nie stracił przydatności na skutek zmiany rodzaju działalności (tylko na skutek wypadku), to niezamortyzowana wartość samochodu może stanowić koszt podatkowy przy sprzedaży tego samochodu.

Uzasadnienie:

Jak sami Państwo piszecie – przedmiotowy samochód był środkiem trwałym w Państwa działalności i przed wypadkiem nie został wyłączony ze środków trwałych.  Niezależnie od tego – w niewątpliwy sposób jest on związany z Waszą działalnością.

Na wstępie należy wspomnieć o brzmieniu art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia  26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Zgodnie  powołanym przepisem do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Pamiętajcie zatem Państwo, że już otrzymane odszkodowanie (z polisy OC sprawcy) należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

Co do kwoty ze sprzedaży wraku stwierdzić należy, co następuje:

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio;

Z kolei w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f. w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. przychód z działalności gospodarczej powstaje także w przypadku sprzedaży składników majątku, o których mowa powyżej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Wprawdzie po wypadku przedmiotowy samochód nie jest już kompletny, ani zdatny do użytku, niemniej jednak fakt, że przedmiotowy samochód był wykorzystywany w działalności gospodarczej powoduje, że przychody ze sprzedaży przedmiotowego wraku zasadniczo będą stanowią przychody z działalności gospodarczej, w tym także jeśli samochód ten zostanie wycofany wcześniej ze środków trwałych.

Przychody te (bądź pochodzące z nich dochody) będą opodatkowane zgodnie z aktualnym sposobem opodatkowania podatnika (względem przychodów / dochodów z działalności gospodarczej).

Jeśli chodzi o możliwość uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości tego środka trwałego (samochodu, który był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym), to przywołać należy tutaj brzmienie art. 23 ust. 1 pkt 5, pkt 6 oraz pkt 48 u.p.d.o.f. Z powołanych przepisów wynika, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się:

– strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1;

– strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności;

– strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Mając na względzie powyższe regulacje należy stwierdzić, że skoro samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, nie stracił przydatności na skutek zmiany rodzaju działalności (tylko na skutek wypadku), to niezamortyzowana wartość samochodu może stanowić koszt podatkowy przy sprzedaży tego samochodu.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 22.05.2015 r.