Pytanie

Jeden ze wspólników w spółce z o.o. musi zrezygnować ze spółki i chce przenieść udziały na drugiego wspólnika.
W jaki sposób należy to zrobić, czy czynność musi być potwierdzona notarialnie czy wystarczy uchwała wspólników?
Czy wymagana będzie zmiana umowy spółki?
Po jakich cenach trzeba dokonać zbycia?
Jakie są opłaty i podatki związane z tą transakcją?

Odpowiedź

Zbycie udziałów musi być dokonane w formie pisemnej z podpisami potwierdzonymi notarialnie. Dochód uzyskany z tytułu sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sprzedaż udziałów podlega też opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. winna być zawarta w formie pisemnej z podpisami potwierdzonymi notarialnie. Wymóg taki został zapisany w art. 180 Kodeksu spółek handlowych . Cena jaka zostanie zastosowana w ramach takiej transakcji, co do zasady, uzależniona jest wyłącznie od tego jak się umówią strony: zbywca i nabywca udziałów. Kwota otrzymana przez zbywcę będącą osobą fizyczną stanowi przychód podatkowy, który winien być umiejscowiony w źródle kapitały pieniężne - zob. art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f. od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.f. dochód z tytułu zbycia udziałów ustala się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. (koszty nabycia lub objęcia udziałów). Dochody z tytułu zbycia udziałów (podobnie jak i podatku) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali i winny one być wykazane w zeznaniu (PIT-38) składanym do końca kwietnia następnego roku.

Zgodnie z dyspozycją art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych , opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, w tym udziałów w spółce z o.o. Podatnikiem tego podatku jest nabywca (zob. art. 4 pkt 1 tej ustawy) a stawka wynosi 1 proc. (zob. art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.)

Ustawa z 26 lipa 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)

Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.)