Pytanie

Osoba fizyczna wynajęła pomieszczenie osobie fizycznej, która otworzyła tam oddział wychowania przedszkolnego.
Jak opodatkować to pomieszczenie wynajęte od osoby fizycznej?

Odpowiedź

W przedstawionej sytuacji podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje osoba fizyczna będąca właścicielem budynku lub lokalu, w którym znajduje się wynajęte pomieszczenie zajęte na oddział wychowania przedszkolnego. Powierzchnia tego pomieszczenia opodatkowana jest - niezależnie od charakteru budynku czy lokalu - jako powierzchnia budynku lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub części budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają, między innymi, budynki lub ich części (zob. art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - dalej u.p.o.l.). Podatnikami podatku od nieruchomości są przy tym przede wszystkim właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych (zob. art. 3 ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. ). W niektórych co prawda przypadkach podatnikami podatku od nieruchomości są najemcy nieruchomości lub obiektów budowlanych, lecz nie dotyczy to najmu nieruchomości lub obiektów budowlanych stanowiących własność osób fizycznych (zob. art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. ).

A zatem w przedstawionej sytuacji podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje osoba fizyczna będąca właścicielem budynku lub lokalu, w którym znajduje się wynajęte pomieszczenie zajęte na oddział wychowania przedszkolnego. To zatem ta osoba (a nie najemca) obowiązana jest do zgłoszenia zmiany przeznaczenia tego budynku lub jego części na cele działalności gospodarczej (jeżeli podatek od nieruchomości opłacany był dotychczas według stawki podatku od nieruchomości przewidzianej dla budynków lub ich części mieszkalnych) i po wydaniu decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości opłacać podatek od nieruchomości - niezależnie od charakteru budynku czy lokalu - według stawek podatku od nieruchomości przewidzianych dla powierzchni budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz części budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (zob. art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b u.p.o.l. ; w 2012 r. jest to maksymalnie 21,94 zł od 1 m2 powierzchni, w 2013 r. będzie to maksymalnie 22,82 zł od 1 m2 powierzchni).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.)