Dnia 20 marca 2008 r. podatnik (osoba prawna) złożył deklaracje na podatek od nieruchomości. W złożonej deklaracji wydzielił powierzchnię gruntów rolnych (jednej działki) jako związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej a część gruntów rolnych wykazał jako pozostałe.
Czy przedsiębiorca ma możliwość, wydzielenia części gruntów pod działalność a części jako pozostałej?
Jak prawidłowo powinien opodatkować ww. nieruchomość?
Czy część gruntów powinna być opodatkowana podatkiem rolnym, a część podatkiem od nieruchomości?


Przedsiębiorca, który wykorzystuje grunty rolne na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej powinien uwzględnić przy rozliczaniu podatku od nieruchomości tą część gruntów, które służą takiej działalności.


Zgodnie z wolą ustawodawcy zapisaną w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l. opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty;
2) budynki lub ich części;
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie w ust. 2 w art. 2 u.p.o.l. ustawodawca zastrzegł, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje grunty rolne na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej powinien uwzględnić przy rozliczaniu podatku od nieruchomości tą część gruntów, które służą takiej działalności. Pozostała część gruntów rolnych podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Podział taki jest m.in., konsekwencją tego, że w art. 2 ust. 2 u.p.o.l. ustawodawca posłużył się pojęciem gruntów zajętych a nie związanych z działalnością gospodarczą; definicja gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest znaczenia szersza - zob. art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. - ale nie ma tutaj zastosowania. Zatem przy naliczaniu podatku od nieruchomości istotnym jest tylko to, na jakiej części gruntów przedsiębiorca faktycznie wykonuje działalność gospodarczą, bowiem tylko ta część gruntów rolnych podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.