Otrzymaliśmy fakturę VAT od dostawcy z Holandii. Dostawca podał na fakturze NIP polski PL i naliczył VAT, jednak adres dostawcy na fakturze jest holenderski.
Czy należy tę transakcję traktować jako krajową i nie wykazywać w VAT-UE? Na jakich zasadach można odliczyć VAT naliczony, czy w miesiącu otrzymania faktury?
Z przedstawionych okoliczności wynika, że nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, tylko transakcja krajowa.
Co do zasady, w podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Z pytania wynika, że polski podatnik otrzymał fakturę (zapewne kupił towar) od dostawcy - firmy holenderskiej posiadającej polski nr NIP-u (adres na fakturze jest holenderski). Z powyższego wynika, że firma zarejestrowała się w Polsce i jest tu czynnym podatnikiem podatku VAT. Przy sprzedaży wystawiła fakturę VAT z naliczonym podatkiem.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium Polski rozumie się co do zasady nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz. Przy czym nabywca i dostawca muszą być podatnikami podatku VAT (dostawca - podatnikiem podatku od wartości dodanej, odpowiednik podatku VAT).

Jednak z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że sprzedaż tego towaru to normalna transakcja krajowa opodatkowana w Polsce.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.
Kontrahent podatnika wystawił normalną fakturę VAT z naliczonym podatkiem. Należy pamiętać, że istotą transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest rozliczenie podatku przez nabywcę (nie ma wtedy podatku na fakturze wystawionej przez sprzedawcę). Zatem z przedstawionych okoliczności wynika, że nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, tylko transakcja krajowa (nie należy jej wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE). Podatnik nabywa towary od dostawcy będącego zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Tu należy zaznaczyć, iż firmy zagraniczne mogą się w Polsce rejestrować jako podatnicy polskiego podatku VAT.

A propos odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury, to należy wskazać, że stosownie do art. 86 ust. 1 u.p.t.u. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 2 u.p.t.u. kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.
Co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę - art. 86 ust. 10 pkt 1 u.p.t.u. Dodatkowo należy wskazać, iż stosownie do art. 86 ust. 11 u.p.t.u., jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w wyżej wskazanym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.