Odpowiedź:
Jeśli nie mamy do czynienia z powyższymi wyjątkami, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodów osobowych lub z wydatkami eksploatacyjnymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% podatku naliczonego.
Jeśli chodzi o zmiany jakie wejdą w życie z dniem 1 lipca 2015 r., to dotyczą one tylko prawa do odliczenia paliwa do samochodów osobowych.
Uzasadnienie:
Przepis art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. wprowadził ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (prawo do odliczenia 50% podatku). Co istotne – w myśl art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a u.p.t.u. przepis ten nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Zgodnie zaś z art. 86a ust. 4 u.p.t.u., pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
Tak więc, jeśli nie mamy do czynienia z powyższymi wyjątkami, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodów osobowych lub z wydatkami eksploatacyjnymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% podatku naliczonego.
Jeśli chodzi o zmiany jakie wejdą w życie z dniem 1 lipca 2015 r., to dotyczą one tylko prawa do odliczenia paliwa do samochodów osobowych. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r., poz. 312) – dalej u.z.u.p.t.u. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1) samochodów osobowych;
2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Z powyższego wynika, że do 30 czerwca 2015 r. w stosunku do niektórych samochodów osobowych (zaliczanych do ww. kategorii) istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu. Natomiast  dniem 1 lipca 2015 r. przestana obowiązywać w tym zakresie przepisy przejściowe, co oznacza, że bez względu na rodzaj samochodu osobowego, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu.

Mariusz Jabłoński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego 
Odpowiedzi udzielono 30 marca 2015 r.