Zalegająca w aktach interpretacja prawa podatkowego nosząca pełną datę, doręczona zainteresowanemu bez daty, nie może być wiążąca. Takie stanowisko wyraził WSA w Rzeszowie w wyroku z 16 listopada 2010 r., I SA/Rz 585/10, LEX nr 617233.
W sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia interpretacja zalegająca w aktach nadesłanych wraz z odpowiedzią na skargę nosi pełną datę (dzień, miesiąc, rok) natomiast egzemplarz interpretacji dołączony do skargi - czyli przesłany zainteresowanemu do rąk jego pełnomocnika - wskazuje tylko miesiąc i rok.
Ze względu na istotne znaczenie daty wydania interpretacji indywidualnej, zasadne jest wskazanie, że ta data musi być wyraźnie określona, bo świadczy ona o uzewnętrznieniu stanowiska organu, o którego wyrażenie ubiega się podatnik we wniosku o udzielenie interpretacji.
Sąd uznał, że zalegająca w aktach interpretacja nosząca pełną datę, doręczona zainteresowanemu bez daty, nie może być wiążąca i dlatego w oparciu o art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270), dalej p.p.s.a. Sąd uchylił tę interpretację a o jej niewykonywaniu orzekł na podstawie art. 152 p.p.s.a.
W konsekwencji, w niniejszej sprawie zaistniały warunki do przyjęcia tzw. milczącej interpretacji, tj. potwierdzającej stanowisko wnioskodawcy (art. 14o Ordynacji podatkowej). Sąd uznał, że Minister Finansów w stosunku do wnioskodawcy nie dochował bowiem 3-miesięcznego terminu do wydania interpretacji.
Michał Malinowski
źródło: www.nsa.gov.pl, stan z dnia 30 listopada 2010 r.