Wynajem trzech prywatnych mieszkań, jeżeli czynności z tym związane nie są podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły, może stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu, choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej. Zatem dla celów podatkowych przychód z najmu może być kwalifikowany jako przychód z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy) lub jako przychód z odrębnego źródła przychodu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu w ramach źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, bądź najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze – zależy wyłącznie od podatnika. Wybór ten nie jest ograniczony strukturą praw własności posiadanych nieruchomości, ani ilością posiadanych mieszkań lub lokali, lecz charakterem zawartych umów najmu przedmiotowych nieruchomości, które nie mogą stanowić składników majątku związanych z działalnością gospodarczą oraz okolicznościami, w jakich umowy te są zawierane.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. ITPB1/415-888/11/HD.
Jolanta Mazur
źródło: www.mf.gov.pl