Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie 20% (przed miesiącem odpowiednio 22% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„Przedsiębiorcy odnotowują ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i - w mniejszym stopniu - krajowego portfela zamówień. Maleje bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się zmniejszenie portfela zamówień i produkcji" - podano w komunikacie.
Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny, podkreśla GUS.

„Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów zwiększają się nieznacznie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w październiku. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest bardziej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Można spodziewać się nieznacznego spadku cen" – wynika z informacji przekazanej przez GUS..

W listopadzie przedsiębiorcy prowadzący działalność we wszystkich działach przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pogorszenie ocen koniunktury.
Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 18 - spadek o 8 punktów), wyrobów chemicznych (plus 10 - spadek o 7 punktów), mebli (plus 9 - spadek o 8 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 8 - spadek o 2 punkty), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (plus 8 - spadek o 7 punktów) oraz prowadzący działalność wydawniczą i poligraficzną (plus 8 - spadek o 2 punkty), podał także GUS.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w listopadzie na poziomie plus 10 wobec plus 20 w październiku.
Poprawę koniunktury sygnalizuje 24% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 14% (w październiku odpowiednio 29% i 9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorstwa odnotowują znacznie wolniejszy od zgłaszanego

„Przedsiębiorstwa odnotowują znacznie wolniejszy od zgłaszanego w październiku wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są dużo mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat.
GUS podał też, spośród badanych przedsiębiorstw 31% (w listopadzie ub. roku 29%) planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą, jednak ich prognozy są gorsze od przewidywań z października br. oraz listopada ub.r. i wskazują na niewielkie zmniejszenie portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym.

„W listopadzie 9% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 79% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych w październiku br. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt małe na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające i zbyt duże" - czytamy dalej.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców wynosi 87% w listopadzie i październiku br. (89% - w listopadzie ub. roku), podał też GUS.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w listopadzie na poziomie plus 2 wobec plus 6 miesiąc wcześniej.
Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem 22%), jej pogorszenie 18% (w ubiegłym miesiącu 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„Oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej przedsiębiorstw ulegają pogorszeniu. Przedsiębiorcy planują nieznacznie ograniczyć ilość towarów zamawianych u dostawców. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów. Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieco wolniejszy od zgłaszanego w ubiegłym miesiącu. Na najbliższe miesiące planowany jest niewielki spadek zatrudnienia" - podano w komunikacie.
GUS zauważa, że oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane.

Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd - plus 22 (przed miesiącem plus 27). Dla branży pojazdy samochodowe wynosi on plus 3 (w ubiegłym miesiącu plus 4), a dla branży włókno, odzież, obuwie - plus 1 (plus 5 w październiku). W branży żywnościowej wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 2), podano także.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich branżach w sektorze usług w listopadzie zmniejszył się w porównaniu z październikiem. Największy optymizm nadal panuje w branży pośrednictwa finansowego.

W listopadzie oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe są mniej optymistyczne od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 37 wobec plus 40 w październiku). Poprawę koniunktury odnotowuje 42% badanych firm, a jej pogorszenie - 5% (w październiku odpowiednio 46% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„Oceny bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży, a także sytuacji finansowej są dużo ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Bieżące ceny usług rosną nieco szybciej niż odnotowano w październiku. W najbliższych miesiącach ich wzrost może być wolniejszy niż przewidywano w październiku" - głosi komunikat.

W sekcji „transport, gospodarka magazynowa i łączność" wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 5 (w październiku plus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 19% badanych firm, a jej pogorszenie - 14% (w październiku odpowiednio 21% i 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„Mimo wolniejszego niż przed miesiącem wzrostu bieżącego popytu, aktualna sprzedaż rośnie nieco szybciej niż w październiku. Dyrektorzy jednostek nadal sygnalizują pogorszenie swojej sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują wolniejszy wzrost zarówno popytu jak i sprzedaży, a w konsekwencji mniej znaczącą niż przewidywano w ubiegłym miesiącu poprawę sytuacji finansowej" - głosi komunikat. W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji „obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" kształtuje się na poziomie plus 9 (w październiku plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 19% badanych firm, a jej pogorszenie - 10% (w październiku odpowiednio 20% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„Dyrektorzy jednostek odnotowują spowolnienie wzrostu bieżącego popytu i sprzedaży. W konsekwencji pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu" - głosi komunikat.

W sekcji „hotele i restauracje" wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 1 (w październiku plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie - 17% (w październiku odpowiednio 21% i 17%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„Na takie kształtowanie się wskaźnika koniunktury wpływa pogorszenie ocen bieżącego i przyszłego popytu i sprzedaży usług, a w konsekwencji i sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek sygnalizują nieco wolniejszy niż w październiku wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług" – wynika z komunikatu GUS.