Czy od 1 listopada 2008 r. należy ewidencjonować obroty za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu?
Od kiedy należy ewidencjonować obrót za pomocą kas rejestrujących w przypadku:
sprzedaży nieruchomości (PKWiU 70.31.Z),
sprzedaży alkoholu, papierosów,
instalacji elektrycznych budynków i budowli (PKWiU 43.21.Z),
instalacji wodnych i kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych PKWiU 43.22.Z,
wykonywania pozostałych robót wykończeniowych 43.39.Z?


Od 1 listopada 2008 r. bezwzględny obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej (bez względu na obrót) nałożony został wyłącznie na sprzedawców wyrobów tytoniowych i alkoholu.


Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 113, poz. 720) - dalej r.k.r., nakłada od 1 listopada 2008 r. bezwzględny obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych (bez względu na obrót) wyłącznie na sprzedawców wyrobów tytoniowych i alkoholu. Przepis § 4 ust. 1 pkt 9 r.k.r., który wprowadza ten obowiązek ma następujące brzmienie: zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyjątkiem dostaw towarów, o których mowa w poz. 43 załącznika do rozporządzenia (posiłki i towary na pokładach samolotów).

Natomiast warunkowy obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych (gdy usługi nie są dokumentowane w całym zakresie fakturą) od 1 listopada 2008 r., zgodnie z § 2 pkt 2 r.k.r. nałożony został na świadczących:
1. usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych (PKWiU ex 55.23.15),
2. usługi magazynowania i przechowywania towarów pozostałe - wyłącznie przechowywanie i dozór mienia (PKWiU ex 63.12.14),
3. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (PKWiU ex 70.2),
4. usługi obsługi nieruchomości świadczone na zlecenie (PKWiU ex 70.3),
5. usługi architektoniczne i inżynierskie - wyłącznie usługi rzeczoznawstwa (PKWiU ex 74.2),
6. usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU ex 74.5),
7. usługi detektywistyczne i ochroniarskie (PKWiU ex 74.6),
8. usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyłączeniem usług związanych z organizacją wystaw i targów (PKWiU 74.84).

Dodać należy, iż zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 8 lipca 2008 r., MB8/0553/579/AAY/08/693 wymóg dokumentowania danej czynności fakturą uznany zostanie za spełniony również w przypadku wystawienia rachunku zwykłego.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż podatnik prowadzący bar i dokonujący tam sprzedaży alkoholu i papierosów jest zobowiązany od 1 listopada 2008 r. (zob. § 13 r.k.r.) rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej, bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Natomiast podatnik, który świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości (PKWiU 70.31) może nadal korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy fiskalnej jeżeli świadczenie tych usług w całym zakresie będzie dokumentowane fakturą. W innym przypadku zobowiązany jest do zainstalowania kasy od 1 listopada 2008 r.

Pozostałe usługi wymienione w stanie faktycznym nie korzystają z żadnych przedmiotowych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej więc ich świadczenie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wymaga instalacji kasy. Oczywiście w przypadku tych usług zawsze można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (ze względu na wysokość obrotów), o ile wcześniej nie powstał obowiązek instalacji kasy (zob. § 3 ust. 1 pkt 3 r.k.r.).