Podatnik wykonuje roboty budowlane. Wystawił fakturę dla osoby fizycznej w dniu 30 czerwca 2008 r. i określił termin płatności na 14 lipca 2008 r. Podatnik w dniu wystawienia faktury, tj. w czerwcu, nabił kwotę z faktury na kasę fiskalną, a zapłata faktycznie nastąpiła w ratach w lipcu i sierpniu. W deklaracji VAT ujęto tę sprzedaż w lipcu.
Czy tak jest prawidłowo?
Czy faktycznie na kasę powinno się wprowadzić w dacie wystawienia faktury, czy w dacie zapłaty i jak prawidłowo ująć to w deklaracji?

Usługę budowlaną prawidłowo wykazano w deklaracji VAT za lipiec. Moim zdaniem w także w lipcu należało ująć usługę w kasie fiskalnej.
Zgodnie z treścią § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do:
1) dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy,
2) sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Ewidencja obrotu w kasie fiskalnej służy prawidłowemu rozliczeniu podatku należnego od sprzedaży na rzecz osób fizycznych, co oznacza, że obrót powinno się zaewidencjonować w kasie fiskalnej w dacie powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie bowiem z regulacjami art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Skoro w kasie ujmuje się obrót i podatek należny, ewidencji w kasie należy moim zdaniem dokonywać w dacie powstania obowiązku podatkowego - co w przypadku usług budowlanych oznacza datę inną niż data wykonania usług lub wystawienia faktury.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 u.p.t.u., w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia od dnia wykonania usługi. Oznacza to, że w deklaracji VAT sprzedaż takich usług należy wykazać dopiero w dacie otrzymania zapłaty, jeśli nastąpiła wcześniej niż 30. dni po wykonaniu usługi albo - jeśli w tym terminie zapłata nie wpłynęła - 30 dnia od daty wykonania usługi. Jeśli usługa została wykonania 30. czerwca, a zapłata wpłynęła w dwóch ratach - w lipcu i sierpniu, obowiązek podatkowy powstał w lipcu (data otrzymania częściowej płatności i upływ 30 dni od daty wykonania usługi dla pozostałej części należności). Moim zdaniem w dacie powstania obowiązku podatkowego należało także dokonać ewidencji w kasie fiskalnej. Deklarację VAT za lipiec podatnik sporządził więc prawidłowo.