Otwierając seminarium Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel przypomniała, że prawo zakazuje zarówno tworzenia ograniczających konkurencję porozumień horyzontalnych, czyli o charakterze kartelu jak i wertykalnych - między podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu towarowego.
"Na przestrzeni ostatnich lat liczba decyzji, które wydajemy w sprawach porozumień ograniczających konkurencję jest mniej więcej stała i wynosi 30-40 rocznie, w większości dotyczą one właśnie porozumień wertykalnych - na przykład między producentem a dystrybutorami" - tłumaczyła Krasnodębska-Tomkiel w rozmowie z dziennikarzami.
Zwróciła uwagę, że cały rynek jest pokryty siecią tego typu porozumień, ale nie wszystkie powodują ograniczenie konkurencji. "Dlatego należy precyzyjnie odkreślić różnice między porozumieniami, które stanowią normalny, dopuszczalny prawem przejaw aktywności przedsiębiorcy, np. ws. organizowania sieci dystrybucyjnej czy franczyzowej, a porozumieniami, które wchodzą w zakres zakazów wynikających z ustawy antymonopolowej, jak na przykład ustalanie cen sztywnych czy minimalnych" - powiedziała prezes Urzędu. Przypomniała, że stosowanie takich cen jest zabronione.
Krasnodębska-Tomkiel podkreśliła, że Urząd chce przez działalność edukacyjną docierać do uczestników rynku po to, aby unikać prowadzenia postępowań i nakładania kar, co - w jej opinii - powinno być ostatecznością.
Zwracała też uwagę na niską czasami świadomość prawną przedsiębiorców. "Mimo iż, prawo antymonopolowe istnieje w Polsce od ponad 20 lat, przedsiębiorcy - zwłaszcza lokalni - po prostu nie wiedzą, że pewne praktyki są zakazane" - powiedziała. Obok prowadzenia postępowań chcemy oddziaływać równolegle, przez edukację i informację, po to żeby dawać szanse tym przedsiębiorcom, którzy chcą działać w zgodzie z prawem, żeby mogli ewentualne swoje uchybienia wyeliminować, po to żeby nie narazić się na późniejszą ewentualną interwencję Urzędu - mówiła prezes UOKiK. W jej opinii z podanych na wtorkowym seminarium danych wynika, iż takie właśnie równoległe działania wpływają na rynek pozytywnie.
Mówiąc o wykrytych niedozwolonych porozumieniach wertykalnych Krasnodębska-Tomkiel oceniła, że najwięcej decyzji dotyczy szeroko pojętej branży budowlanej, producentów farb i lakierów czy marketów budowlanych. "Wciąż jeszcze to dominujący obszar naszej aktywności, jeśli chodzi o porozumienia" - zaznaczyła.
"Bardzo trudno porównywać sytuację z innymi krajami UE, bo do końca nie wiadomo, jaki odsetek niedozwolonych porozumień zostaje wykryty. Liczba niewykrytych porozumień, które wywołują negatywne skutki na rynku jest bliżej nieznana" - dodała prezes UOKiK.
W zorganizowanym przez UOKiK seminarium przedstawiciele urzędów antymonopolowych z Węgier, Czech i Niemiec zaprezentowali m.in. stan prawny w ich krajach, przypadki badania ograniczeń wertykalnych i zapadające w tych sprawach decyzje. Przedstawiciel Komisji Europejskiej prezentował nowe unijne przepisy dotyczące ochrony konkurencji w zakresie zakupu i dystrybucji.(PAP)