Wypracowane założenia pozwolą przyczynić się do zrealizowania pomysłu dotyczącego wprowadzenia elektronicznych faktur i rozpoczęcia rozmów z Parlamentem Europejskim w tym zakresie. Propozycja wydania dyrektywy dotyczącej stosowania e-faktur w zamówieniach publicznych pojawiła się już w czerwcu bieżącego roku. Jej inicjatorem była Komisja Europejska, która uważa, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc w zwiększeniu oszczędności nawet do 2 mld euro.

Obecnie korzystanie z e-faktur, w zależności od państwa, kształtuje się na poziomie od 4 do 15 proc. całości wystawionych faktur. Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier ma nadzieję, że wynegocjowana dyrektywa wejdzie w życie jak najszybciej, jeszcze przed wyborami do PE. "Komisja popiera kompromis osiągnięty w Radzie. Teraz czekamy na propozycje Parlamentu Europejskiego w tej sprawie" – powiedział polityk.

Przy okazji poniedziałkowego spotkania, ministrom reprezentującym państwa członkowskie Unii Europejskiej udało się dojść do porozumienia także w sprawie dyrektywy związanej z naruszeniami przepisów antymonopolowych. Ponadto zaakceptowali oni dodatkowe wnioski związane z wieloletnim budżetem Unii Europejskiej na lata 2014-2020.