Tak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2016 r. wnioskodawca - C. - jest klubem sportowym działającym w formie spółki akcyjnej. Zgodnie z jej statutem, działalność spółki polega na prowadzeniu działalności związanej ze sportem. Dodatkowo statutowo uregulowanym przedmiotem działalności C. jest również działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką, edukacyjna i reklamowa itd. Głównym celem ww. działalności wnioskodawcy jest osiąganie zysku i dokonywanie powyżej wskazanych dostaw towarów oraz świadczenie usług ma właśnie taki cel.
W ocenie wnioskodawcy klub piłkarski ma wszystkie cechy przedsiębiorstwa prowadzącego komercyjną działalność gospodarczą, pozyskującego środki pieniężne na swoją działalność, które można podzielić na: wpływy z organizacji imprez sportowych, przychody z praw medialnych i marketingowych, pozostałe wpływy. Zasadniczo, spółkę można zatem traktować jak przedsiębiorstwo działające w specyficznej branży, w której sukces komercyjny jest w dużej mierze uzależniony od sukcesu sportowego.
W sezonie 2016/2017 wnioskodawca planuje utworzyć szkółkę piłkarską", której uczestnicy poza wniesieniem jednorazowego wpisowego ponosić będą miesięczne opłaty za uczestnictwo w zajęciach.
Spółka zastanawiała się, czy opłaty pobierane przez wnioskodawcę za uczestnictwo w szkółce piłkarskiej (opłata miesięczna, opłata wpisowa) podlegać będą zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT. Według wnioskodawcy takiemu zwolnieniu będzie podlegać.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT zwolnieniu z opodatkowania podlegają usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechnienia sportu. Omawiane zwolnienie stosuje się, pod warunkiem, że podmioty wykonujące czynności nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.
Usługi szkółki piłkarskiej bez wątpienia należy uznać za ściśle związane ze sportem, ponieważ będą one dotyczyć organizowania zajęć sportowych dla najmłodszych. Zapewnienie przez C. bezpośredniej możliwość szkolenia umiejętności piłkarskich, przesądza również o tym, iż spełniony będzie warunek z art. 43 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o VAT - związek przedmiotowych usług z organizowaniem i uprawianiem sportu oraz uczestniczeniem w nim. Należy również uznać, że projekt nie ma charakteru komercjalnego. W przeciwieństwie do podstawowego celu działalności spółki tj. generowania przychodów, zadaniem szkółki nie będzie osiąganie zysku. Działalność tej wydzielonej jednostki organizacyjnej ma mieć charakter non profit, a opłatność pobierana od adeptów ma pokryć jedynie koszty jej funkcjonowania.
Podsumowując, pobierane przez wnioskodawcę opłaty (opłata miesięczna, opłata wpisowa) z tytułu uczestnictwa w szkółce piłkarskiej, tj. zajęciach sportowych - treningach piłki nożnej, będą stanowiły wynagrodzenie z tytułu odpłatnego świadczenia usług, podlegające opodatkowaniu VAT. Jednakże ww. usługi będą korzystały ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. 2461-IBPP3.4512.536.2016.1.MN.