Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają, między innymi, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - dalej u.p.o.l.).

Za budowlę, zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l., uważa się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Urządzeniami budowanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego są urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki (zob. art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane).

Pojawia się pytanie czy w świetle powyższych przepisów dystrybutory paliw są urządzeniami budowlanymi w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, a w konsekwencji budowlami w rozumieniu u.p.o.l.

Należy zauważyć, że dystrybutory paliwa znajdują się najczęściej na stacjach paliw, których główną funkcją jest sprzedaż paliwa. W konsekwencji uważam, że najczęściej dystrybutory paliw (wraz z instalacjami) stanowią urządzenia budowlane, a więc budowle w rozumieniu u.p.o.l. Podobne stanowisko zajął WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 16 grudnia 2010 r., III SA/Po 675/10.