Pytanie

Podatnik otrzymał dofinansowanie na szkolenie pracowników z WUP w miesiącu listopadzie. W grudniu będzie miał fakturę dokumentującą koszt tych szkoleń.
Czy dotacja stanowi przychód, a faktura kosztowa koszt, czy też powyższy przychód nie jest przychodem i też wydatek nie jest kosztem?

Odpowiedź

Dofinansowanie szkoleń ze środków europejskich wolne jest od podatku, ale równocześnie związane z tym koszty wyłączone są z kosztów podatkowych.

Uzasadnienie

Rozumiem, że przedmiotowe dofinansowanie na szkolenie pracowników zostało przyznane w ramach któregoś z programów operacyjnych i pochodzi ze środków europejskich (np. z Europejskiego Funduszu Społecznego).

Tego rodzaju dofinansowania wolne są od podatku dochodowego jako płatności na realizację projektów w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich, otrzymane z Banku Gospodarstwa Krajowego (z wyłączeniem płatności otrzymanych przez wykonawców) lub pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich (art. 21 ust. 1 pkt 136 i 137 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f.). Dotacja stanowi zatem przychód, ale jest to przychód zwolniony z opodatkowania.

Jednocześnie wydatek sfinansowany z tego dofinansowania będzie wyłączony z kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 56 u.p.d.o.f.).

W efekcie operacje związane z dofinansowanym szkoleniem będą w części obejmującej dofinansowanie podatkowo neutralne.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji ministra finansów z 4 lutego 2014 r., IBPBI/1/415-1122/13/ESZ.
Również dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS - który w istocie stanowi instrument polityki rynku pracy - jest to bowiem wydzielona część środków Funduszu Pracy przeznaczona na finansowanie kształcenia ustawicznego osób pracujących) może korzystać z takiego zwolnienia. Ustawodawca przewidział bowiem podobne zwolnienia podatkowe dla niektórych środków pochodzących z Funduszu Pracy. Wolne od podatku są pochodzące z tego funduszu jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, zwrot kosztów otrzymany przez bezrobotnego oraz wartość niektórych edukacyjnych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych w tym szkoleń i przygotowania zawodowego dorosłych (art. 21 ust. 1 pkt 102, 118 lit. b, 121 u.p.d.o.f.). Do tego kształcenia zawodowego zaliczyć należy również dokształcanie pracowników. Dotacje szkoleniowe z KFS przyznawane są bowiem na podstawie art. 69a ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy nie przewidują wyłączenia z rachunku podatkowego sfinansowanych z takiego dofinansowania kosztów.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego