Zakup złomu żelaznego od ludności można dokumentować za pomocą dowodów wewnętrznych. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 20 maja 2011 r., sygn. IPTPB1/415-7/11-4/KSU.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów), planuje skupować złom żelazny od ludności, jako odpady poużytkowe – stanowiące surowce wtórne – z wyjątkiem przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych oraz metali nieżelaznych i dokumentować te zakupy dowodami wewnętrznymi.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej z przepisu § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wynika, iż na udokumentowanie zapisów w księdze dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).

Dowodem wewnętrznym mogą być dokumentowane zakupy od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych. Przy czym, pod pojęciem ludności, należy rozumieć osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Osoby te nie mają bowiem możliwości wystawienia faktury. Dlatego też, podatnik dokonując zakupu od tych osób, dokumentuje go dowodem wewnętrznym.

 Jeśli więc skupowane przez Wnioskodawcę od ludności odpady poużytkowe (złom żelazny), stanowiące surowce wtórne, będą spełniały przedstawione warunki, nie ma przeszkód do ewidencjonowania zakupu tych towarów handlowych na podstawie wystawianych dowodów wewnętrznych.

Jolanta Mazur