W związku z dodaniem do Ordynacji podatkowej regulacji stanowiącej, że w zakresie rozstrzygania spraw podatkowych uprawnienia naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celno-skarbowego oraz dyrektora izby administracji skarbowej, jako organu podatkowego, przysługują także radcy skarbowemu, wykonującemu czynności orzecznicze w tym organie, minister rozwoju i finansów określił w rozporządzeniu, poprzez wskazanie przedziału, stawkę dodatku orzeczniczego, warunki i tryb przyznawania, wypłaty, zmiany wysokości oraz utraty tego dodatku.

Przy przyznawaniu radcy skarbowemu dodatku po raz pierwszy, brane jest pod uwagę doświadczenie w zakresie prowadzenia postępowań podatkowych i administracyjnych. Doświadczenie jest rozumiane jako staż pracy lub służby przy wykonywaniu tych czynności. W przypadku kontynuacji pobierania dodatku oprócz doświadczenia uwzględniane mają być również kryteria związane z wykonywanymi przez radcę skarbowego czynnościami orzeczniczymi, tj.: stopień trudności i złożoności rozstrzyganych spraw podatkowych, rzetelność i terminowość wykonywanych czynności organu oraz skuteczność prowadzonych postępowań.

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 26 kwietnia 2017 r. w sprawie dodatku orzeczniczego na stanowisku radcy skarbowego (Dz. U. poz. 863) weszło w życie 29 kwietnia 2017 r., a jego przepisy stosuje się począwszy do dodatku przysługującego za marzec 2017 r., który wypłacony zostanie najpóźniej do 31 maja 2017 r.