Pytanie

Osoba fizyczna (zawieszona działalność gospodarcza, czynny podatnik VAT), która będzie zakończona na ostatni dzień grudnia, jest zatrudniona jako pracownik najemny. Zarząd firmy chce sprzedać samochód osobowy, którego nabywcą byłby ów pracownik.
Jakie konsekwencje w podatkach byłyby gdyby zaraz po zakupie samochód został sprzedany jako używany, firmie lub osobie fizycznej?

Odpowiedź

Sprzedaż pojazdu przez osobę fizyczną, dokonana poza działalnością gospodarczą przed upływem pół roku od nabycia tego pojazdu, będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego. Podstawą opodatkowania będzie tu przychód pomniejszony o koszty nabycia tego pojazdu oraz o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy. Po stronie kupującego powstanie konieczność odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

Podatnik nabędzie samochód jako osoba fizyczna, a nie jako przedsiębiorca. Sprzedając ten składnik majątku uzyska tym samym przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy, uregulowany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. Z przepisu tego wynika bowiem, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Przychód powstanie jednak, o ile od nabycia lub wybudowania nie upłynie określony okres. W stosunku do nieruchomości oraz ww. praw majątkowych, wymienionych w punkcie a-c, okres ten wynosi pięć lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przypadku pozostałych rzeczy (w tym samochodów) przychód powstanie, o ile do odpłatnego zbycia dojdzie przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Z punktu widzenia podatnika korzystnie byłoby zaczekać ze sprzedażą i zbyć pojazd dopiero po upływie pół roku. Jeżeli natomiast doszłoby do sprzedaży przed upływem tego okresu, uzyskany z tego tytułu dochód powinien zostać opodatkowany. Dochodem z odpłatnego zbycia samochodu, stosownie do art. 24 ust. 6 u.p.d.o.f., będzie różnica pomiędzy uzyskanym ze sprzedaży przychodem a kosztem nabycia tego pojazdu, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy. Dochód ten zostanie połączony z pozostałymi dochodami z innych źródeł i wykazany w zeznaniu rocznym podatnika.

Z uwagi na fakt, iż sprzedającym będzie osoba fizyczna (zbycie następuje poza działalnością), niezależnie od tego, czy nabywcą będzie inna osoba fizyczna czy firma - powstanie konieczność zapłaty podatku PCC od takiej sprzedaży. Obowiązek ten nie będzie jednak ciążył na podatniku jako sprzedawcy, lecz na kupującym.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego