Zakupiliśmy platformę załadunkową do samochodu ciężarowego, który jest w leasingu.
Do jakiej grupy KŚT zaliczyć ten zakup i jaką zastosować stawkę amortyzacji?
W nomenklaturze KŚT platformy załadunkowe określane są mianem akumulatorów hydraulicznych.
W nomenklaturze KŚT platformy załadunkowe określane są mianem akumulatorów hydraulicznych. KŚT 657 zostały wymienione stałe akumulatory hydrauliczne. Do rodzaju 657 KŚT nie zalicza się akumulatorów hydraulicznych, zainstalowanych w urządzeniach (obiektach) przewoźnych, jak np.: na samochodach, dźwigach, koparkach itp. stanowiących część ich wyposażenia. Mając powyższe na uwadze należy pamiętać również o tym, że zgodnie z opisem zawartym w uwagach szczegółowych do grupy 6, za odrębny obiekt uważa się samodzielne maszyny, aparaty, agregaty, zespoły techniczne itp., które w niniejszej klasyfikacji określa się jako urządzenia techniczne.

Przedmiotowa platforma załadunkowa z całą pewnością nie jest urządzeniem samodzielnym. Jej konstrukcja i przeznaczenie przesądza o tym, że może ona funkcjonować jedynie w połączeniu z samochodem. Stanowi ona integralną całość z pojazdem. Z tego też powodu, w mojej ocenie, przedmiotowa platforma załadunkowa powinna być sklasyfikowania i amortyzowana według takiej samej stawki jak pojazd, w którym jest zainstalowana.
Pamiętać należy, że prawidłowość zastosowania stawki amortyzacyjnej uzależniona jest od prawidłowego sklasyfikowania środka trwałego w KŚT. Pamiętać również należy, że dość często dochodzi do sporów na linii organy podatkowe podatnik, dotyczące sposobu sklasyfikowania danego środka trwałego. Z tych względów podatnik powinien bezwzględnie wystąpić o wydanie informacji w przedmiocie klasyfikacji do stosownych organów statystycznych. Jedynym organem administracji publicznej, który może dokonać klasyfikacji jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, tel.: 042 683 92 70, fax: 042 683 90 10, e-mail: KlasyfikacjeUSLDZ@stat.gov.pl.
Zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych, o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie informacji do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych. Zasadą jest, że wnioski przesyłane są w formie pisemnej na adres Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Należy pamiętać jednak, że wydana informacja nie stanowi decyzji administracyjnej i nie ma charakteru wiążącego. Podkreślić należy również, że informacje udzielane są wyłącznie na piśmie. Nie ma możliwości uzyskania takiej informacji telefonicznie.
Informacje są wydawane w ciągu 30 dni, a w sprawach skomplikowanych, wymagających dodatkowych wyjaśnień - nie później niż w ciągu 60 dni od daty wpływu wniosku do Ośrodka.
Za przygotowanie informacji dotyczących obowiązujących standardów klasyfikacyjnych Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych pobiera opłatę w wysokości 50 zł netto za jeden symbol, kod. Wydanie informacji następuje po uiszczeniu opłaty.

Tomasz Kaczyński