W przypadku podatników prowadzących podatkowa księgę przychodów i rozchodów, data wystawienia faktury a nie data jej otrzymania stanowi dzień poniesienia kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. IPTPB1/415-17/11-4/KSU uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika, według którego zakup towarów handlowych powinien być ujęty w księdze przychodów i rozchodów pod datą ich otrzymania bez względu na datę wystawienia lub otrzymania faktury.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że podatnik w marcu 2011 r. otrzymał od kontrahenta z Chin, towar wraz z dokumentem SAD i fakturą zakupu wystawioną przez kontrahenta w grudniu 2010 r.

W myśl art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, uważa się dzień wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu. Definicja momentu poniesienia kosztu zawarta w tym artykule dotyczy wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, niezależnie od przyjętej metody ewidencjonowanych zdarzeń gospodarczych.

Dlatego też, zdaniem organu podatkowego, wydatki poniesione na zakup towarów handlowych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w grudniu 2010 r., a więc w roku podatkowym 2010, w którym została wystawiona faktura a nie w marcu 2011 r., w którym dostarczono towar i dokonano zapisu w księdze.

Jolanta Mazur