Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Spółka z o.o. planuje podwyższyć kapitał zakładowy. Podwyższenie ma nastąpić poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów lub zwiększenie ilości udziałów. W każdym przypadku wniesienie kwot dopłat nastąpi poprzez wpłatę gotówki przez wspólników.

Czy takie podwyższenie kapitału będzie rodziło skutek w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź:

Nie, w przedstawionej sytuacji nie wystąpią u wspólników żadne skutki w podatku dochodowym, w szczególności nie powstaną u nich opodatkowane podatkiem dochodowym przychody.

Uzasadnienie:

Jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych są kapitały pieniężne – zob. art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Do przychodów z tego źródła zalicza się, m.in., nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce (tj. w spółce będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, w tym w spółce z o.o. – zob. art. 5a pkt 28 lit. a u.p.d.o.f.) albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny (zob. art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.).

Przychody te powstają również w przypadku podwyższania kapitału zakładowego poprzez zwiększanie wartości nominalnej udziałów lub zwiększania ilości udziałów. W przypadkach takich – jak wynika z art. 17 ust. 1a pkt 2 u.p.d.o.f. – przychody te powstają w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Zwrócić jednak należy uwagę, że na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. przychody powstają tylko w przypadku obejmowania udziałów (akcji) w spółkach w zamian za wkład niepieniężny. Przychody na podstawie tego przepisu nie powstają w przypadku obejmowania udziałów (akcji) w spółkach w zamian za wkład niepieniężny, jak również powstawania takich przychodów nie przewiduje żaden inny przepis.

A zatem w przedstawionej sytuacji u wspólników spółki z o.o. nie powstaną przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak również nie wystąpią żadne inne skutki w podatku dochodowym. Kwoty dopłat dotyczące zwiększonej wartości nominalnej udziałów lub nowych udziałów będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w dacie ich odpłatnego zbycia (zob. art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f.).

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 28.12.2015 r.