W obecnym stanie prawnym osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie wypadkowe, z wyjątkiem sytuacji gdy zleceniobiorca wykonuje pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, lub gdy osoba wykonująca zlecenie jest jednocześnie pracownikiem zleceniodawcy. Ta sytuacja zmieni się od przyszłego roku i zleceniobiorcy będą opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe niezależnie od miejsca wykonywania zlecenia.

Zmiany w zakresie obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie wypadkowe to nie wszystkie jakie wprowadza nowelizacja ustawy systemowej. Zgodnie z nowymi przepisami zmianie ulegną też niektóre zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby pobierające zasiłek macierzyński. Otóż zgodnie z nowelą osoby pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, które jednocześnie:
  • wykonują pracę nakładczą, pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu lub współpracują z takimi osobami,
  • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracują z takimi osobami będą objęte obowiązkowo obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Z pozostałych tytułów mogą podlegać ubezpieczeniom społecznym na zasadzie dobrowolności.
Z kolei pracownicy pobierający jednocześnie zasiłek macierzyński będą podlegać ubezpieczeniom społecznym z obu tytułów jednocześnie. Ta zasada dotyczyć będzie także członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, funkcjonariuszy celnych.
Ostatnie z omówionych zmian wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.