Odpowiedź:
Wydany przez komornika sądowego w formie zawiadomienia dokument zawiadamiający o bezskutecznej egzekucji z nieruchomości dłużnika nie stanowi podstawy do zaliczenia do kosztów podatkowych wierzytelności podatnika. Podstawą taką może być dopiero wydane przez organ postępowania egzekucyjnego, uznane przez podatnika postanowienie o nieściągalności.
Uzasadnienie:
Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Zgodnie z art. 23 ust. 2 u.p.d.o.f. za wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, uważa się w tym przypadku wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:
1) postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
2) postanowieniem sądu o:
a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub
b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a, lub
c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku
albo
3) protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.
Wydane przez komornika sądowego zawiadomienie o bezskutecznej egzekucji nie jest dokumentem wydanym przez organ egzekucyjny ani sąd, o którym mowa w art. 23 ust. 2 u.p.d.o.f. W szczególności nie jest to wydane przez komornika sądowego postanowienie o nieściągalności wierzytelności, o którym mowa w art. 23 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. Aby na podstawie wydanego przez komornika dokumentu podatnik mógł zaliczyć do kosztów podatkowych wierzytelność odpisaną jako nieściągalna, dokument taki powinien mieć przede wszystkim określoną formę, tj. formę postanowienia. Wydany przez komornika sądowego w formie zawiadomienia dokument zawiadamiający o bezskutecznej egzekucji z nieruchomości dłużnika nie stanowi podstawy do zaliczenia do kosztów podatkowych wierzytelności podatnika. Podstawą taką może być wydane przez organ postępowania egzekucyjnego, uznane przez podatnika postanowienie o nieściągalności. Z zaliczeniem więc wierzytelności do kosztów podatkowych podatnik powinien w analizowanym przypadku poczekać do czasu wydania przez komornika takiego postanowienia.
Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 2 marca 2015 r.