Odpowiedź:

Tak, koszt zaległego podatku od środków transportu stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodów 2016 r. Do podatkowych kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć odsetek za zwłokę.

Uzasadnienie:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm. – dalej u.p.d.o.p.). Jak jednocześnie stanowi art. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.
Dotyczące środków trwałych podatników koszty podatku od środków transportowych są niewątpliwie ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. W konsekwencji koszty takie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów podatników. Dotyczy to również kwot zaległego podatku od nieruchomości (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 stycznia 2009 r. - ITPB3/423-645/08/AW). A zatem w przedstawionej sytuacji koszt zaległego podatku od środków transportowych spółka z o.o. może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, jednakże – ze względu na brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p. – bez odsetek za zwłokę.
Wyjaśnić jednocześnie należy, że koszty podatku od środków transportowych należą do kosztów pośrednio związanych z przychodami, a więc kosztów potrącalnych, co do zasady, w dacie ich poniesienia (zob. art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p.). Jak z kolei stanowi art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p., za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika jednocześnie, że określenie „dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych” oznacza dzień wpisania do ksiąg rachunkowych wydatku na podstawie faktury lub innego dokumentu (zob. przykładowo wyrok NSA z 18 maja 2010 r. – II FSK 942/09, wyrok NSA z 20 lipca 2011 r. – II FSK 414/10, wyrok NSA z 14 grudnia 2012 r. – II FSK 861/11 czy wyrok NSA z 20 maja 2014 r. – II FSK 1443/12).
W przedstawionej sytuacji koszty zaległego podatku od środków transportowych (za lata 2013-2015) zostaną zaksięgowane w 2016 r. Prowadzi to do wniosku, że koszty te stanowią koszt uzyskania przychodów 2016 r.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 19.10.2016 r.
 

Vademecum Doradcy Podatkowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami