Jako osoba fizyczna prowadzę działalność deweloperską (księgi handlowe, VAT, podatek liniowy). Od pewnego czasu kupuję usługę pozycjonowania strony. Na potwierdzenie wykonania tej transakcji posiadam dowód przelewu oraz fakturę miesięczną z firmy irlandzkiej, wydrukowaną za pośrednictwem Internetu.
Jak zaksięgować taką usługę pod kątem podatku VAT? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną? Czy należy odprowadzić z tytułu tej transakcji podatek VAT?
Tak, w przypadku opisanym w treści pytania podatnik powinien wykazać import usług.
Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że w myśl ogólnej zasady zapisanej w art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., miejscem świadczenia usług wykonywanych na rzecz podatników jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania; w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności. Jeżeli usługobiorca nie posiada siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu. Aby można było dokonać rozstrzygnięcia gdzie (w jakim państwie) winna być opodatkowana usługa należy przypomnieć, że na potrzebny wyznaczania miejsca świadczenia za podatników uznaje się:
a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 u.p.t.u., lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 u.p.t.u.,
b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.
Od zaprezentowanej powyżej metody ustalania miejsca świadczenia wprowadzone zostały odstępstwa, jednak żadne z nich nie ma zastosowania w analizowanym przypadku. To oznacza, że w analizowanym przypadku miejsce świadczenia usługi jest terytorium kraju.
Jeżeli usługa świadczona jest przez podmiot, który nie ma miejsca prowadzenia działalności w Polsce albo mając je nie wykonuje działalności poprzez takie stałe miejsce, usługa winna być opodatkowana przez nabywcę w ramach importu usług.
Co istotne, od tego jaka jest podstawa prawna wyznaczania miejsca świadczenia uzależniony jest sposób definiowania momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług.
Stosownie bowiem do regulacji art. 19 ust. 19a u.p.t.u. w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b u.p.t.u., stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:
1) usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;
2) usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.
Dodatkowo należy wskazać, że do usług, o których mowa powyżej stosuje się odpowiednio przepis art. 19 ust. 11 u.p.t.u.; to oznacza, że jeżeli podatnik dokonałby zapłaty przed wykonaniem na jego rzecz usługi, już w tym momencie powstałby u niego obowiązek podatkowy w VAT.
To oznacza, że jeżeli w przypadku opisanym w treści pytania podatnik nabywa usługę rozliczaną w okresach rozliczeniowych, którymi są miesiące, to import usług winien być opodatkowany z końcem każdego miesiąca. Ze względu na to, że nabyte świadczenie stanowi import usług, musi - zgodnie z art. 106 ust. 7 u.p.t.u. - udokumentować za pomocą faktury wewnętrznej. Jeżeli jednak podatnik wcześniej dokonałby zapłaty obowiązek podatkowy powstałby z momentem dokonania zapłaty. Moment powstania obowiązku podatkowego wyznaczy kurs, który winien być zastosowany przy rozliczeniu takiej usługi w ramach importu usług. Według bowiem regulacji art. 31a ust. 1 u.p.t.u., w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.