Czy z tytułu zakupu w kantorze waluty obcej, wpłacie jej do banku na rachunek dewizowy i późniejszej odsprzedaży bankowi powstają różnice kursowe podlegające opodatkowaniu?
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na handlu półproduktami spożywczymi. Za środki własne i wygospodarowane w toku działalności zakupiłam walutę w kantorze, a potem wpłaciłam ją na rachunek dewizowy firmowy, po czym sprzedałam bankowi.
Jakie kursy walut należy tu zastosować i czy z takiej operacji powstanie przychód lub koszt podatkowy?
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu wystąpi różnica kursowa wynikająca z nabytych środków pieniężnych w walucie obcej z dnia ich wpływu (daty nabycia w kantorze) według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (kursu kantoru) i wartości tych środków pieniężnych w dniu wypływu tych środków pieniężnych (sprzedaży bankowi), obliczonego także według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia sprzedaży.
W myśl art. 24c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. Na podstawie art. 24c ust. 2 i 3 u.p.d.o.f., różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest różna od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest różna od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest różna od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
4) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest różna od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
5) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest różna od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu wystąpi różnica kursowa wynikająca z nabytych środków pieniężnych w walucie obcej z dnia ich wpływu (daty nabycia w kantorze) według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (kursu kantoru) i wartości tych środków pieniężnych w dniu wypływu tych środków pieniężnych (sprzedaży bankowi), obliczonego także według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia sprzedaży. Jeżeli wartość nabycia jest niższa od wypływu to powstanie dodatnia różnica kursowa zwiększająca przychody, a jeżeli wartość nabycia jest wyższa od wypływu to powstanie ujemna różnica kursowa zwiększająca koszty uzyskania przychodów. Należy przy tym zauważyć, że gdy faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski (art. 24c ust. 5 u.p.d.o.f.).