Odpowiedź:

Nie, na spółce z o.o. w przedstawionej sytuacji nie ciążą żadne wynikające z przepisów prawa podatkowego obowiązki dokumentacyjne dotyczące wypłaty spadkobiercom zmarłego wspólnika równowartości udziałów.

Uzasadnienie:

Jak stanowi art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 205 z późn. zm.) – dalej u.p.s.d., dłużnicy spadkodawcy lub osób, którym przysługują wierzytelności z tytułu zapisu (dalszego zapisu), wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na podstawie dyspozycji uczestnika tych funduszy na wypadek jego śmierci są obowiązani przekazać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela, informację o dokonanych wypłatach (zwrocie długu) i ich wysokości, w terminie 14 dni od dnia wypłaty. Przepis ten stosuje się odpowiednio przy wypłacie przez spadkobierców należności w gotówce przypadającej z tytułu zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego (zob. art. 19 ust. 4 u.p.s.d.).

W przedstawionej sytuacji obowiązek wypłaty równowartości udziałów nie wynika z tytułu zapisu (dalszego zapisu), wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na podstawie dyspozycji uczestnika tych funduszy na wypadek jego śmierci, lecz z zapisów umowy spółki. Wskazane przepisy nie mają zatem w przedstawionym stanie faktycznym zastosowania. W konsekwencji – skoro wśród przepisów u.p.s.d. nie ma więcej tego typu przepisów – spółce z o.o. w przedstawionej sytuacji nie ciążą żadne wynikające z przepisów prawa podatkowego obowiązku dokumentacyjne dotyczące wypłaty spadkobiercom zmarłego wspólnika równowartości udziałów (także obowiązki wynikające z przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż – jak słusznie zostało wskazane w treści pytania – przyjmuje się, że przychody z tego tytułu podlegają przepisom u.p.s.d., a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – zob. przykładowo wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 stycznia 2016 r. - I SA/Łd 1115/15).

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 13.09.2016 r.

Vademecum Doradcy Podatkowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami