Czy wykorzystując pokój częściowo na działalność gospodarczą, a częściowo na cele prywatne, należy zastosować podwyższoną stawkę podatku od nieruchomości?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z wpisem do CEIDG siedzibą firmy jest moje mieszkanie. Na cele działalności przeznaczyłem jeden ze znajdujących się w tym mieszkaniu pokoi.

W pokoju tym znajduje się biurko, szafa, łóżko oraz urządzenia biurowe służące prowadzeniu działalności gospodarczej (komputer, drukarka, monitor). Wariant A: pokój ten jest wyłączony z funkcji typowo mieszkalnych, służy tylko do celów prowadzonej działalności. Wariant B: pokój ten nie jest jednak wyłączony z funkcji typowo mieszkalnych, takich jak spanie, czy przechowywanie ubrań.

W którym wariancie zobowiązany jestem do zgłoszenia części nieruchomości w urzędzie miasta?

Odpowiedź

Przeznaczając część mieszkania na wyłączne prowadzenie działalności gospodarczej należy opodatkować ją wyższa stawką podatku od nieruchomości.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 849 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l. część budynku (lokalu) mieszkalnego jest wyżej opodatkowana wówczas, gdy jest "zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej", czyli przeznaczona dla prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych związanych z zamieszkiwaniem w budynku.

Jeżeli zatem budynek mieszkalny (lub jego część) został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnie zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej służą jednocześnie celom mieszkalnym, to w sprawie znajdzie zastosowanie stawka określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l., tj. jak dla budynków mieszkalnych. Oznacza to, że budynek mieszkalny lub jego część musi być faktycznie zajęty na działalność gospodarczą, nie wystarczy tu więc fakt, że jest on związany z działalnością gospodarczą, gdyż znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 11 czerwca 2012 r., III SA/Wa 2798/11).

W efekcie wydzielając w mieszkaniu pokój, który będzie służył jedynie funkcji gospodarczej, z wyłączeniem mieszkalnej, należałoby zgłosić to pomieszczenie do opodatkowania wyższą stawką. Jeśli ten pokój będzie jednak choć częściowo służył również funkcji mieszkalnej (np. przechowywaniu prywatnych rzeczy) to może pozostać objęty niższą stawką.

Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 31 lipca 2014 r.

Data publikacji: 13 sierpnia 2014 r.