Spółka X posiadała 2 udziałowców. Jeden udziałowiec zbył swoje udziały drugiemu udziałowcowi. Przepisy prawa mówią o tym, że spółka X, w której przekazywane są udziały powinna dokonać odpowiednich zgłoszeń do KRS. Prawnicy obsługujący transakcję obciążyli kosztami swojej usługi spółkę X.
Czy taki wydatek będzie stanowił w spółce X koszt uzyskania przychodu?

Wydatek spółki na usługi prawnicze za przeprowadzenie transakcji pomiędzy udziałowcami tej spółki nie jest kosztem uzyskania przychodu spółki.
O możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku z nabyciem udziałów do kosztów uzyskania przychodów decydują art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. Jak stanowi art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, ewentualnie służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. W powyższej sytuacji brak jest możliwości wykazania tego związku. Z punktu widzenia przyszłych przychodów spółki - transakcja sprzedaży jej udziałów pomiędzy jej wspólnikami (udziałowcami) jest dla niej neutralna. Spółka nie bierze udziału w transakcji, nie jest jej stroną. Jest to tylko i wyłącznie koszt zbywcy lub nabywcy, który skorzystał z usług prawniczych w związku z tą transakcją. Gdyby wydatek spółki na usługi prawnicze został poniesiony w celu nabycia udziałów przez spółkę w innej spółce - wówczas jako koszt pośredni mógłby zostać zaliczony w koszty uzyskania przychodu w dacie poniesienia.