Spółka z o.o. opłaca pakiet medyczny dla pracowników oraz pakiet rodzinny dla niektórych z nich, znana jest wysokość opłaty za pakiet rodzinny. Świadczenie to doliczone jest do przychodu pracowników i naliczone są od tego składki na ubezpieczenia społeczne oraz uwzględnione w naliczeniu zaliczek podatku dochodowego od osób fizycznych.
Czy ponoszone przez spółkę wydatki można w całości uznać za koszt uzyskania przychodu firmy?

Koszty opłacenia pakietu medycznego dla pracownika co do zasady stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów.
Koszty na wykupienie abonamentów medycznych dla członków rodziny pracownika raczej nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty ponoszone w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów, jeśli nie zostały wyraźnie wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. jako koszty niestanowiące kosztu uzyskania przychodów.
W kontekście sytuacji opisanej w pytaniu należy zauważyć, że w obecnym stanie prawnym nie ma wyraźnego wyłączenia kosztów powyższych spod kosztów uzyskania przychodów. Do dnia 31 grudnia 2006 r. bowiem w u.p.d.o.p. znajdował się przepis art. 16 ust. 1 pkt 65 u.p.d.o.p., który wyraźnie wyłączał z kosztów uzyskania przychodów koszty związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.
W obecnym stanie prawnym takiego zastrzeżenia nie ma. Nie oznacza to jednak automatycznie, że świadczenia związane z objęciem pracowników (ich rodzin) dobrowolną opieką medyczną stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów. Skreślono bezwarunkowe wyłączenie tych kosztów z kosztów uzyskania przychodów, wszakże nie oznacza to, że w każdym przypadku będą stanowić one koszt uzyskania przychodów.

Wydatki na pakiety medyczne stanowić będą koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że uznamy związek tych pakietów z możliwością uzyskiwania przez pracodawcę przychodów, bądź też zachowania (zabezpieczenia) ich źródła. W tym kontekście wydaje się, że istnieje związek pomiędzy tymi okolicznościami a wydatkami na pakiety medyczne dla pracowników. Zwykle bowiem fakt objęcia dodatkową opieką lekarską pracownika przekłada się na to, czy też stwarza szanse na to, że ewentualne dolegliwości i choroby – które mogłyby spowodować nieobecność pracownika w pracy, wiązać się ze skutkiem spadku wydajności jego pracy, etc. - zostaną wcześniej wykryte, będą szybciej wyleczone, czy też w ogóle do nich nie wyjdzie. Dodatkowa i na dodatek niepubliczna opieka zdrowotna może w większości przypadków do takich skutków doprowadzić. Są to skutki pożądane przez pracodawcę. Można zatem twierdzić, że ponosząc takie koszty działa w celu zabezpieczenia (zachowania) źródła przychodów. Z pewnością bowiem brak (dłuższy brak) spowodowany chorobą doświadczonego pracownika w pracy wiązać się będzie z negatywnymi skutkami dla pracodawcy. Można zatem twierdzić, że koszty opłacenia pakietu medycznego dla pracownika stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów.

Nieco inaczej (jednak) rzecz się ma z pakietami medycznymi dla członków rodziny pracownika. Tutaj bowiem zwykle stan zdrowia członków rodziny nie ma bezpośredniego przełożenia na obecność pracownika w pracy, jego wydajność, etc. (wyjąwszy może sytuację pracownika-matki dzieci młodszych niż nastoletnie). Owszem – fakt objęcia dodatkową opieką medyczną członków rodziny pracownika i sama świadomość tego faktu po stronie pracownika może być dla niego istotnym czynnikiem motywacyjnym (wpływającym w jakiś sposób na "korzyści" odnoszone przez pracodawcę z tego pracownika). Nie wydaje się to być jednak faktem decydującym. Świadczenia te bowiem wydają się służyć przede wszystkim osobistym celom osób obcych dla pracodawcy (podatnika ponoszącego koszty).

Nie ma przy tym decydującego (rozstrzygającego) znaczenia, to że wartość tych świadczeń po stronie pracowników jest przychodem do opodatkowania. Nie można postawić tezy, że jeśli dane świadczenie jest przychodem dla jednego podatnika (pracownika), to koszt jego zapewnienia jest kosztem podatkowym dla drugiej strony (pracodawcy). Sam więc fakt, że pracownikom doliczane są koszty abonamentu medycznego do przychodów ze stosunku pracy nie powoduje, że dla pracodawcy są to koszty uzyskania przychodów.
W związku z tym uważam, że przedmiotowe koszty – na wykupienie abonamentów medycznych dla członków rodziny pracownika - raczej nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.