Odpowiedź:

Uważam, że wskazane koszty nie mogą zostać zaliczone przez spółkę do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Uzasadnienie:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.).

Zwrócić należy uwagę na zwrot „w celu osiągnięcia przychodów”. Zwrot ten powoduje, że – jak czytamy w wyroku WSA w Łodzi z 3.11.2010 r. (I SA/Łd 943/10) – „koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodu, a nie niezbędności i rezultatu, jaki przyniosły w postaci konkretnego przychodu”. Z kolei w wyroku NSA z 23.11.2010 r. (II FSK 1319/09) czytamy, że „o kwalifikacji danego wydatku jako kosztu decyduje racjonalny zamiar podatnika, oceniany w indywidualnie w konkretnych okolicznościach gospodarczych. Przy czym należy mieć na uwadze, że nie zawsze warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów jest bezpośrednia relacja pomiędzy wydatkiem, a przychodem. Kosztami uzyskania przychodów będą bowiem także koszty pozostające w pośrednim związku z przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty”.

Nie oznacza to jednak, że w przedstawionej sytuacji możliwe jest rozpoznanie przez spółkę podatkowych kosztów uzyskania przychodów, gdyż z tytułu sprzedaży spółki z o.o., o której mowa, przychody uzyskaliby jej wspólnicy, a nie spółka. Trudno również koszty te uznać za ponoszone przez spółkę w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Uważam w związku z tym, że przedmiotowe koszty nie były poniesione przez spółkę w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W konsekwencji koszty te nie mogą zostać według mnie zaliczone przez spółkę do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  24.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów