Pytanie

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (handel). Rozliczam się na PKPiR. Na początku i na końcu roku występuje remanent, który rozliczam w wyniku rocznym.
Czy w związku z tym, że od 2012 r. zaliczka za podatek dochodowy za grudzień płatna jest do 20 stycznia na podstawie faktycznego dochodu z grudnia, powinienem tę zaliczkę policzyć na podstawie samego grudnia, tzn. bez remanentu z początku i końca roku czy z uwzględnieniem remanentów?

Odpowiedź

Jeżeli w terminie wpłaty zaliczki za grudzień, tj. do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, podatnik nie dokonuje rozliczenia rocznego, zaliczkę na podatek należy ustalić i wpłacić na ogólnych zasadach, jakie obowiązywały przy obliczaniu zaliczek za poprzednie miesiące.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej: u.p.d.o.f., zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie roczne i dokona zapłaty podatku.

W moim przekonaniu, okoliczność sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury na koniec każdego roku podatkowego, nie skutkuje obowiązkiem uwzględnienia tego spisu przy obliczaniu zaliczki za grudzień. Pewne wątpliwości mogą powstać na tle art. 44 ust. 2 zdanie 2 u.p.d.o.f. , który wskazuje, że jeżeli podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2, czyli z uwzględnieniem różnic remanentowych. Przepis ten mówi jednak o sporządzeniu remanentu na koniec miesiąca – dotyczy to nieco innej sytuacji. W naszym przypadku mówimy bowiem o remanencie sporządzanym nie na koniec miesiąca, lecz na koniec roku podatkowego, chociaż trzymając się ściśle dat – remanent końcowy co do zasady dokonywany jest na koniec miesiąca grudnia.

Jak wskazuje § 27 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów , spis z natury dokonywany jest na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. Spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne i tej sytuacji dotyczy przepis art. 44 ust. 2 zdanie drugie u.p.d.o.f.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)

Rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.)