Posiadamy dwa samochody Citroen Berlingo zakupione w leasingu - wpis w dowodzie rejestracyjnym samochód osobowy. Jest to leasing operacyjny dla celów podatkowych oraz kapitałowy dla celów bilansowych. Dotychczas od rat leasingowych odliczaliśmy 60% podatku VAT, natomiast od zakupionego paliwa nie odliczaliśmy podatku VAT.
Czy w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z dnia 22 grudnia 2008 r., możemy odliczać w całości VAT od rat leasingowych oraz zakupionego paliwa?
Ostatnio ukazały się interpretacje Ministerstwa Finansów, iż dotyczy to tylko samochodów osobowych.
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 nie stanowi dla Państwa podstawy do odliczania podatku naliczonego od rat leasingowych oraz paliwa.
W wyroku z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że z chwilą wejścia do Unii Europejskiej Polska bezprawnie zmieniła na niekorzyść podatników przepisy VAT dotyczące odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodów firmowych, a więc uznał te przepisy za niezgodne z przepisami unijnymi. Na podstawie tego wyroku podatnicy mogą odliczać podatek naliczony przy nabywaniu paliwa do samochodów, które na gruncie przepisów obowiązujących do końca kwietnia 2004 r. uprawniały do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do ich napędu.

W związku z tym wyjaśnić pragnę, że przepisy obowiązujące do końca kwietnia 2004 r. wyłączały możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg (zob. art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.). A zatem podatnicy mieli prawo odliczać podatek naliczony od samochodów innych niż osobowe, których dopuszczalna ładowność przekraczała 500 kg. O tym jakiego rodzaju jest dany samochód (czy jest to samochód osobowy czy inny niż osobowy) oraz jaka jest dopuszczalna ładowność samochodu decyduje świadectwo homologacyjne (zob. wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2004 r., FSK 360/04, Przegląd Podatkowy 2005, nr 4, s. 57).
Jak wynika z treści pytania, dotyczy ono samochodów osobowych (co prawda wskazane zostało, że wynika to z dowodu rejestracyjnego, lecz najprawdopodobniej analogiczny zapis znajduje się w świadectwie homologacji tych samochodów). W tej sytuacji wskazany na wstępie wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie stanowi dla Państwa podstawy do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do tych samochodów.

Jednocześnie wyjaśnić pragnę, że omawiany wyrok dotyczy wyłącznie kwestii odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do niektórych samochodów firmowych, nie dotyczy zaś odliczania podatku naliczonego przy zakupie takich samochodów, jak również przy ich leasingu czy najmie. W konsekwencji wyrok ten nie stanowi dla Państwa podstawy do odliczania całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe.

Na zakończenie pragnę jeszcze raz podkreślić, że wyrok ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora, nie stanowi podstawy do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. Podatek naliczony przy nabywaniu paliwa mogą na podstawie tego przepisu odliczać wyłącznie podatnicy użytkujący samochody inne niż osobowe, których dopuszczalna ładowność przekracza 500 kg.

Nie są mi znane interpretacje Ministerstwa Finansów (czy organów podatkowych), że omawiany wyrok stanowi podstawę do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do (tylko) samochodów osobowych. Wręcz przeciwnie - jak wynika z komentarza Ministerstwa Finansów do omawianego wyroku (http://www.mf.gov.pl/dokument.php) "możliwość ewentualnej korekty odliczenia podatku z tytułu nabytego paliwa do napędu pojazdów samochodowych uwarunkowana jest posiadaniem przez podatnika stosownych dokumentów homologacyjnych, z których wynika, iż nie był to samochód osobowy".