Czy w świetle wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 23 września 2011 r., I SA/Wr 1212/11 istnieje obowiązek zapłaty PCC od podwyższenia kapitału w spółce akcyjnej?
Tak, mimo wydania powyższego wyroku nadal istnieje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia w spółce akcyjnej kapitału zakładowego z wkładów.
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c., opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki. Z kolei w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 u.p.c.c., opodatkowaniu podlegają również zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem. Jak jednocześnie stanowi art. 1 ust. 3 pkt 2 u.p.c.c., w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy spółki uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zestawienie przytoczonych przepisów prowadzi do wniosku, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej z wkładów podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Należy jednak zauważyć, że WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 23 września 2011 r., I SA/Wr 1212/11 orzekł, że "według obowiązujących w Polsce w dniu 1 lipca 1984 r. przepisów o opłacie skarbowej wkłady wnoszone na podwyższenie kapitału zakładowego (akcyjnego) do spółek akcyjnych nie podlegały opodatkowaniu, a zatem na podstawie art. 7 Dyrektywy 69/335/EWG o podatku od gromadzenia kapitału powinny być także zwolnione przez ustawodawcę polskiego od 1 maja 2004 r. od podatku od czynności cywilnoprawnych".

Wyrok ten nie powoduje, że nie istnieje obowiązek zapłaty PCC od podwyższenia kapitału w spółce akcyjnej z dwóch powodów. Należy bowiem zauważyć, że w Polsce sądy nie tworzą prawa, lecz jedynie obowiązujące przepisy prawne interpretują. W żadnym razie zatem wydanie przez sąd pojedynczego wyroku (zwłaszcza przez wojewódzki sąd administracyjny) nie powoduje, że istnieje możliwość niestosowania jakiegoś przepisu. O możliwości takiej można najwcześniej mówić dopiero w przypadku ukształtowania się określonej linii orzeczniczej lub wydania uchwały przez Naczelny Sąd Administracyjny.

O ukształtowaniu takiej linii orzeczniczej w omawianej sytuacji nie może być mowy, gdyż istnieją orzeczenia, w których sądy administracyjne zajmują stanowisko odmienne od powyższego. Tytułem przykładu wskazać można wyrok WSA we Wrocławiu (a więc tego samego sądu) z dnia 27 kwietnia 2010 r., I SA/Wr 212/10 czy wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 lipca 2010 r., I SA/Gl 216/10. W pierwszym ze wskazanych orzeczeń czytamy, że "regulacje zawarte w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2, art. 1 ust. 3 pkt 2 i art. 7 ust. 1 pkt 9 u.p.c.c., przewidujące opodatkowanie stawką 0,5% zmian umów spółek kapitałowych w wyniku wniesienia lub podwyższenia wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, nie naruszają przepisów Dyrektywy z 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (69/335/EWG), w tym art. 7 ust. 1 tej Dyrektywy".

Także uchwała NSA w omawianej sprawie nie została jak dotąd wydana. Powoduje to, że mimo wydania wskazanego w pytaniu wyroku nadal istnieje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia w spółce akcyjnej kapitału zakładowego z wkładów.