Pytanie

Czy w związku z obowiązującą uchwałą nr XVII/116/2011 Rady Miejskiej w Darłowie z dnia 7 listopada 2011 r. w sprawie wprowadzenia opłaty od posiadania psów oraz ustalenia wysokości stawek opłaty, w przypadku założenia hodowli psów rasowych właściciele hodowli są zobowiązani uiszczać opłatę od posiadania psów?

Odpowiedź

Tak, w tej sytuacji właściciele hodowli (posiadacze psów) od każdego posiadanego psa zobowiązani są uiszczać opłatę od posiadania psów.

Uzasadnienie

Jak wynika z art. 18a ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) – dalej u.p.o.l., rada gminy może wprowadzać opłatę od posiadania psów. Opłatę tę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy.

Należy zauważyć, iż zgodnie z powołaną regulacją, ww. opłatę pobiera się wyłącznie od osób fizycznych, gdyby więc hodowla była prowadzona przez osobę prawną (np. spółkę z o.o.) opłata nie byłaby tu należna. Z treści pytania nie wynika jednak abyśmy mieli w analizowanym przypadku do czynienia z osobą prawną. Zakładać więc należy, iż hodowla prowadzona jest przez osoby fizyczne.

Ustawodawca nie zwalnia od ww. opłat osób fizycznych posiadających hodowlę psów. Teoretycznie, tego rodzaju zwolnienia może dokonać w formie uchwały rada gminy (art. 19 pkt 3 u.p.o.l.). Rada Miejska w Darłowie, w uchwale nr XVII/116/2011 z dnia 7 listopada 2011 r. nie wprowadziła takich zwolnień. Oznacza to, że właściciele hodowli (posiadacze psów) od każdego posiadanego psa zobowiązani są uiszczać opłatę od posiadania psów.

Uwagi

Przyznać należy, iż w analizowanym przypadku mamy do czynienia z sytuacją nietypową. Generalną bowiem przesłanką wprowadzania opłat od posiadania psów nie jest dodatkowe opodatkowanie hodowli, ale opodatkowanie indywidualnych posiadaczy. Niemniej jednak opłaty te uderzają w dość zasadniczy sposób także w hodowców. Rada Gminy posiada instrumenty do tego aby zwolnić hodowców psów od dokonywania opłat. Warto więc podjąć tu działania wskazujące Radzie Gminy zaistniały problem. Ewentualne zwolnienie (o ile w ogóle dzięki przychylności Rady nastąpi) nie nastąpi niewątpliwie szybko. W związku z tym faktem proponuję, aby hodowcy w bieżącym okresie wstrzymali się z zapłatą opłaty i w momencie kiedy stanie się ona zaległością wystąpili do Burmistrza o jej umorzenie na podstawie art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), powołując się na ważny interes podatnika (np. skutkującą utratą źródła dochodów konieczność likwidacji hodowli z uwagi na jej nierentowność spowodowaną wprowadzeniem opłaty) lub interes publiczny (np. uwarunkowaną likwidacją hodowli konieczność zwolnienia pracowników). W analizowanym przypadku istnieje duża szansa na pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku.