Kontrahent ze Szwecji obciążył nas kosztami naprawy i materiałami zużytymi do naprawy reklamacyjnej maszyn wysłanych przez nasze przedsiębiorstwo w ramach WDT.
Czy nasze przedsiębiorstwo winno wystawić fakturę WNT i opodatkować stawką 22%?


Nie, w przypadku opisanym w treści pytania nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT).


Zgodnie z treścią przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), WNT to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Aby zatem można było mówić o WNT, obok innych warunków musi być spełniony taki, że towary są przewożone na terytorium innego państwa unijnego niż te, w którym znajdowały się w miejscu rozpoczęcia wysyłki.

Jak wynika z treści pytania, w analizowanym przypadku nabywca towarów dostarczanych przez polskiego podatnika dokonał naprawy takich towarów, wykorzystując do tego materiały.

Skoro tak, to w przypadku takim nie było przemieszczenia towarów na terytorium kraju i należy mówić nie o dostarczeniu towarów, a o obciążeniu kosztami naprawy i zużytych materiałów. Tym samym nie ma podstaw aby polski podatnik, który został obciążony takimi kosztami wykazywał i opodatkowywał polskim VAT WNT.