Zamierzamy zakupić używane auto Opel Vivaro 2,5 cdti, rocznik 2007 - osobowo-dostawcze w leasingu finansowym, które nie spełnia warunków do pełnego odliczenia VAT.
Czy taką umowę należy zarejestrować w urzędzie skarbowym, a jeśli tak, to w jakim terminie?
Pod jakim warunkiem i w jakim terminie przysługuje odliczenie 6000 zł VAT?
Czy w przypadku zakupu części zamiennych, usług serwisowych, przeglądów do ww. auta podczas umowy leasingu przysługuje 100% odliczenie VAT?
Jak należy liczyć 60% dla celów odliczenia 6000 VAT na przykładzie umowy leasingu finansowego?
Czy w przypadku leasingu operacyjnego przysługuje oddzielny limit 6000 zł dla rat leasingowych i oddzielny do wykupu końcowego?

Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT wykorzystujący przedmiot umowy leasingu do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zarówno od poszczególnych rat leasingowych (w przypadku leasingu operacyjnego), jak i na fakturze wystawionej przez finansującego z góry w sytuacji leasingu finansowego przewidującego przejście prawa własności na korzystającego.
Podpisując w 2011 r. umowę leasingu podatnik nie ma obowiązku jej rejestrowania i – co ważne – brak rejestracji nie powoduje utraty przysługujących mu uprawnień.
Na wstępie wskazać należy, że w myśl art. 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., dostawa towarów to m.in. wydanie towarów na podstawie umowy leasingu:
1) zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
2) w wyniku której, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
Jak wynika z powyższego na gruncie u.p.t.u. leasing finansowy, to znaczy taki, w umowie którego przewidziano, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej, przedmiot leasingu staje się własnością korzystającego, który uprawniony jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych - jest dostawą towaru. Natomiast z punktu widzenia leasingobiorcy wydanie towarów w drodze leasingu finansowego należy traktować jako jego nabycie.
Prawo do odliczenia VAT powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym korzystający otrzymał fakturę z określonym podatkiem naliczonym VAT albo w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 10 i 11 u.p.t.u.).