Jesteśmy spółką z o.o. Kupujemy pracownikom naszej firmy obiady. Pracownicy ponoszą częściową odpłatność, a różnica jest świadczeniem nieodpłatnym.
Czy od wartości faktury możemy odliczyć VAT?

Tak, VAT wynikający z faktury zakupu obiadów dla pracowników może być w tym przypadku odliczony od podatku należnego.
Jak wskazał Europejski Trybunału Sprawiedliwości w wyroku z dnia 20 stycznia 2005 r. (Hotel Scandic Gasaback AB, C-412/03), gdzie spór dotyczył podatkowych kwestii związanych z przekazywaniem przez podatnika VAT jego pracownikom obiadów za częściową odpłatnością "podstawą opodatkowania przy dostawie towarów lub świadczeniu usług za wynagrodzeniem, jest wynagrodzenie faktycznie otrzymane przez podatnika. Wynagrodzenie to ma charakter subiektywny, tzn. jest to wartość faktycznie otrzymana, a nie wartość określona według obiektywnych kryteriów (...) fakt, czy transakcja została dokonana za wynagrodzeniem niższym lub wyższym od kosztu produkcji, nie ma znaczenia przy klasyfikacji danej transakcji jako transakcji dokonanej za odpłatnością".
W ślad za przytoczonym wyrokiem ETS podobne stanowisko prezentują polskie organy podatkowe (zob. np. postanowienie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego z dnia 12 lipca 2007 r., PPII-2/443/1/175/68836; http://sip.mf.gov.pl/sip). Jeżeli więc określone świadczenie podatnika podatku od towarów i usług wykonywane na rzecz jego pracowników dokonywane jest za odpłatnością, to - chociażby odpłatność ta stanowiła zwrot jedynie części poniesionych przez podatnika w tym zakresie kosztów - świadczenie to należy traktować jako świadczenie odpłatne. Dostawa pracownikom obiadów, czy też świadczenie na ich rzecz usług w tym zakresie (w zależności od sposobu przyporządkowania do PKWiU) co do zasady nie stanowią czynności zwolnionych z VAT. Świadczenie takie zatem będzie czynnością opodatkowaną VAT. Towary zatem i usługi nabyte w celu wykonania tych czynności (tj. w celu przekazania pracownikom obiadów), związane będą w analizowanym przypadku w 100% z wykonywaniem działalności opodatkowanej. Zgodnie więc z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), odliczenie VAT zawartego w fakturze dokumentującej "zakup obiadów" jest w tym przypadku uprawnione.
Krzysztof Kamiński
Autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska