Odpowiedź:
Z opisu pytania można wnosić, że skoro spółka udzielająca pożyczki wystawia faktury dokumentujące wysokość naliczonych odsetek od pożyczek, to jest z tego tytułu podatnikiem VAT wykonującym czynności zwolnione od tego podatku.
W takim przypadku umowa konwersji wcześniej udzielonych pożyczek na nową pożyczkę nie podlega opodatkowaniu PCC.
W przeciwnym razie, ponieważ konwersja wiąże się z zawarciem nowej umowy pożyczki, moim zdaniem podlegać będzie ona opodatkowaniu PCC.
Uzasadnienie:
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c. - podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.
Moim zdaniem, jeśli konwersja wiąże się z zawarciem nowej umowy pożyczki, ta nowa umowa pożyczki podlegać będzie opodatkowaniu PCC.
Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b u.p.c.c. nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z opisu pytania wynika, że pożyczkodawca wystawia faktury dokumentujące wysokość naliczonych odsetek od pożyczek, zatem można wnosić, iż pożyczki udzielone zostały w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.
Ponieważ usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, są zwolnione od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 u.p.t.u., umowy pożyczki udzielane przez podmioty gospodarcze nie podlegają opodatkowaniu PCC, w tym także umowy konwersji, w wyniku których w miejsce wcześniej udzielonych pożyczek zawierana jest nowa umowa pożyczki.
Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 9 grudnia 2014 r.