Czy ubezpieczenie pracowników podczas imprezy sportowo-rekreacyjnej finansowanej z funduszu socjalnego jest kosztem uzyskania przychodów?

Czy taka impreza powinna być finansowana z funduszu socjalnego?

W przypadku, gdy impreza ma charakter socjalny (wyłącznie socjalny, a nie służy integracji) finansując ubezpieczenie pracowników ze środków obrotowych podatnik powinien wydatek taki wyłączyć z kosztów podatkowych.
Już na wstępie odpowiedzi na pytanie należy wskazać, że nie ma zakazu finansowania działalności socjalnej podatnika ze środków obrotowych. Stąd należy przyjąć, że w analizowanym przypadku pracodawca może sfinansować ubezpieczenie pracowników uczestniczących w imprezie sportowo-rekreacyjnej o charakterze socjalnym ze środków obrotowych.

Z tym jednak, że decydując się na takie finansowanie ubezpieczenia lub innych wydatków ponoszonych w związku z organizacją imprezy, podatnik musi pamiętać o tym, że może to mieć pewne - negatywne - implikacje podatkowe.

Otóż zgodnie z dyspozycją przepisu art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do kosztów podatkowych nie zalicza się wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, z tym jednak, że kosztem uzyskania przychodów są świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Konkludując należy zatem stwierdzić, że w przypadku, gdy impreza ma charakter socjalny (wyłącznie socjalny, a nie służy integracji), wówczas finansując ubezpieczenie pracowników ze środków obrotowych podatnik powinien wydatek taki wyłączyć z kosztów podatkowych.