Czy tylko podstawowe przychody operacyjne (brutto) należy uwzględnić w kontekście limitu 1.200.000 euro, obowiązującym dla małego podatnika?
W kontekście limitu przewidzianego na gruncie podatku VAT dla uznania danego podatnika za "małego podatnika" uwzględnieniu podlega wyłącznie wartość sprzedaży (wraz z podatkiem) z tytułu następujących czynności: odpłatnego świadczenia usług i odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju; eksportu towarów; wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Inne przychody osiągane przez podatnika (np. z tytułu różnic kursowych, dywidend, odszkodowań itp.) nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu, czy przekroczony został limit, o którym mowa w poprzednim akapicie.
Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy wskazać, iż w myśl art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., za małego podatnika uznaje się podatnika podatku od towarów i usług:
a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,
b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro
- przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł;
Wartość sprzedaży (wraz z podatkiem), o której mowa w powyższym przepisie, to wartości wynikające z tytułu następujących rodzajów czynności podejmowanych przez danego podatnika:
- odpłatnego świadczenia usług i odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju;
- eksportu towarów;
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W konsekwencji, wartość brutto ww. czynności powinna zostać uwzględniona przy określeniu, czy przekroczony został limit 1.200.000 euro. Oznacza to tym samym, że pozostałe przychody osiągane przez podatnika jak np. przychody z tytułu różnic kursowych, udziałów w zyskach osób prawnych (np. dywidendy), odszkodowań, itp., które nie stanowią kwot należnych z tytułu ww. czynności, nie mogą być brane pod uwagę (por.: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 lutego 2010 r., ILPP1/443-1450/09-4/KG).

Uwagi
Warto nadmienić, iż kwoty: 1.200.000 euro oraz 45.000 euro określone jako limity dla ustalenia statusu małego podatnika na gruncie podatku VAT wynoszą na 2010 r. odpowiednio: 5.067.000 zł oraz 190.025 zł.