Odpowiedź:

Sprzedaż udziałów czy akcji pod warunkiem zawieszającym przeniesienie prawa własności do czasu zapłaty powinna być w mojej ocenie wykazana w przychodach dopiero w momencie spełnienia warunku, czyli otrzymania zapłaty.

Uzasadnienie:

Ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.) – dalej u.o.r. – nie zawiera szczegółowych wytycznych odnośnie momentu ujmowania przychodów. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 30 u.o.r. przez przychody i zyski rozumie się uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.

Jednostka powinna zatem wykazać przychód w momencie, w którym jest on uprawdopodobniony, a więc np. w wyniku transakcji, z której na nabywcy ciąży obowiązek uiszczenia zapłaty. Z treści pytania wynika, że przeniesienie prawa własności jest zawieszone do czasu otrzymania zapłaty za udziały/akcje. Istnieje zatem ryzyko, że nabywca nie uiści należności i do transakcji w ogóle nie dojdzie. Z tego względu przychód z tytułu zawartej umowy pod warunkiem zawieszającym powinien moim zdaniem zostać wykazany w momencie spełnienia warunku.

Michał Topulniak, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 12.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów